Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2005 r., sygn. IV SA/Wa 1759/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący asesor WSA Anna Szymańska, Sędziowie sędzia WSA Krystyna Napiórkowska,, asesor WSA Tomasz Wykowski (spr.), Protokolant Danuta Gorzelak-Maciak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi M. G. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zezwolenia na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym materiału siewnego niespełniającego wymogów - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2005 r., znak [...], Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa (zwany dalej Głównym Inspektorem) utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] maja 2005 r., znak [...], którą tą decyzją:

1) zezwolił wnioskodawcy - M. G. na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym w 2005 r. kwalifikowanych nasion jęczmienia jarego odmiany [...],

2) nie zezwolił wnioskodawcy na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym w 2005 r. materiału siewnego ziemniaków odmiany [...] i pszenżyta wysianego w 2004 r.

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie w części odmawiającej wnioskodawcy zezwolenia na zastosowanie w rolnictwie ekologicznym w 2005 r. materiału siewnego ziemniaków odmiany [...], organ podniósł, iż zezwolenia, o którym mowa w art.12 ust.3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2003 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. NR 93, poz. 898), można udzielić - w przypadku gatunków roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do krajowego rejestru, oraz których materiał siewny może być wytwarzany i znajdować się w obrocie - tylko i wyłącznie w odniesieniu do materiału siewnego dopuszczonego do obrotu na podstawie art. 57 ustawy z dnia 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 137, poz. 1299 ze zm.). W przypadku sadzeniaków ziemniaka jest to materiał siewny kategorii kwalifikowany. Materiał taki musi posiadać stosowną dokumentację, potwierdzająca m.in. nazwę gatunku i odmiany, kategorię materiału siewnego i jakość, która musi być zgodna z obowiązującymi wymaganiami. Ziemniaki pochodzące z produkcji we własnym gospodarstwie warunków tych nie spełniają, jeśli nie zostały poddane urzędowym procedurom oceny polowej i laboratoryjnej. Warunków tych nie spełniają z pewnością ziemniaki deklarowane przez wnioskodawcę jako odmiana [...], ponieważ odmiana ta została skreślona z krajowego rejestru w roku 1989 i od tego czasu wspomnianym procedurom kwalifikacyjnym nie podlega. Organ nie uznał słuszności zarzutów wnioskodawcy, iż w postępowaniu w przedmiocie wydania zezwolenia doszło do uchybienia w postaci niepoinformowania wnioskodawcy o warunkach, jakie musi spełniać materiał siewny. W uzasadnieniu podkreśla się, iż wnioskodawca nie zwracał się o udzielenie wyjaśnień lub wskazówek dotyczących tego zagadnienia. Organ wskazał jednocześnie, iż nawet gdyby wnioskodawca posiadał wiedzę odnośnie warunków niezbędnych do wpisania odmiany do krajowego rejestru, to nie zmieniłoby to w niczym jego sytuacji, albowiem decyzja w przedmiocie wspomnianego wpisu leży w gestii Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, działającego wyłącznie na wniosek hodowcy, nie zaś producenta rolnego, którym jest wnioskodawca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00