Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 grudnia 2005 r., sygn. III SA/Wa 2116/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Asesor WSA Sylwester Golec, Asesor WSA Dariusz Turek (spr.), Protokolant Marcin Bącal, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi T. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2005 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz skarżącej kwotę 11 435 zł (jedenaście tysięcy czterysta trzydzieści pięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Inspektor kontroli skarbowej, działając z upoważnienia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej, w dniu [...] sierpnia 2002 r. wydał decyzję, w której określił T S.A. kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące styczeń - grudzień 1997 r., kwotę zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę za marzec, kwiecień, lipiec - grudzień 1997 r. oraz ustalił kwotę dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za marzec, kwiecień, lipiec-grudzień 1997 r.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w wyniku czynności kontrolnych inspektor kontroli skarbowej stwierdził, że skarżąca Spółka dokonała nieprawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1997 r. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. dokonywania odliczeń podatku naliczonego z faktur wystawianych przez Państwową Agencję Radiokomunikacji (PAR), dokumentujących uiszczenie opłat za wykorzystanie częstotliwości. Spornego odliczenia dokonano w rozliczeniu za luty, kwiecień, lipiec, wrzesień i październik 1997 r. Inspektor uznał, że przedmiotowe faktury nie dokumentują nabycia towarów i usług, gdyż wystawiono je dla udokumentowania faktu uiszczenia opłat mających charakter administracyjny. Tym samym uznał, że faktury te nie dokumentują czynności wymienionych w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a na ich podstawie Spółce nie może przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego (w związku z unormowaniem z § 54 ust. 4 pkt 2a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 154, poz. 797 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00