Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. VI SA/Wa 905/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia Sędziowie WSA Protokolant po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2005 r. sprawy ze skargi A. K. - K. i M. J. K. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] stycznia 2005 r. Sp.[...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją Urzędu Patentowego z dnia [...] listopada 1999 r. nr [...] zarejestrowano, z pierwszeństwem od dnia [...] maja 1998 r., na rzecz A. K. - K. i M. J. K., zwanych dalej "skarżącymi", znak towarowy słowny "KOZŁOWSKI" dla oznaczania towarów w klasach 16 i 21, w tym m.in. pędzli i szczotek.

Wniosek o unieważnienie prawa z rejestracji wspomnianego znaku złożył do Urzędu Patentowego R. K., zwany dalej "uczestnikiem postępowania", zarzucając rejestracji naruszenie w szczególności art. 7 i art. 8 pkt 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 5, poz. 17 ze zm.), zwanej u.z.t. Zgodnie z art. 7 tej ustawy jako znak towarowy może być zarejestrowany tylko znak, który ma dostateczne znamiona odróżniające w zwykłych warunkach obrotu gospodarczego (ust. 1). Nie ma dostatecznych znamion odróżniających znak, który stanowi tylko nazwę rodzajową towaru lub informuje jedynie o właściwości, jakości, liczbie, ilości, masie, cenie, przeznaczeniu, sposobie, czasie lub miejscu wytworzenia, składzie, funkcji lub przydatności towaru, bądź inne podobne oznaczenie nie dające wystarczających podstaw odróżniających pochodzenie towaru (ust. 2). W myśl zaś art. 8 pkt 1 u.z.t. niedopuszczalna jest rejestracja znaku, który jest sprzeczny z obowiązującym prawem lub zasadami współżycia społecznego. Według uczestnika postępowania jego rodzina od kilkudziesięciu lat zajmowała się produkcją szczotek i pędzli. Działalność tę rozpoczął jego dziadek L. K., a po jego śmierci kontynuowała jego żona E. K. oraz synowie: skarżący, D. i Z. K. - ojciec uczestnika postępowania. Rejestracja spornego znaku towarowego uniemożliwia uczestnikowi postępowania produkcję pędzli i szczotek oznaczaną jego nazwiskiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00