Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Wa 669/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Sędziowie WSA Elżbieta Lenart WSA Elżbieta Sobielarska Protokolant Emilia Rutkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi Gminy G. na decyzję Ministra Kultury z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie skreślenia z rejestru zabytków 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Ministra Kultury z dnia [...] lipca 2004 r., nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Minister Kultury decyzją ostateczną z dnia [...] grudnia 2004 r. nr [...], po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek Gminy G., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] lipca 2004 r. nr [...] odmawiającą skreślenia z rejestru zabytków kaplicy grobowej (mauzoleum) w D. Gmina G.

Z przedstawionych akt sprawy wynika, że powołaną decyzją z dnia [...] lipca 2004 r., działając na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c, art. 13 ust. 1, 3, 5 i 6, art. 89 pkt 1 i art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.), Minister Kultury odmówił skreślenia z rejestru zabytków kaplicy grobowej (mauzoleum) w D., Gmina G., wpisanej do rejestru zabytków wraz z otaczającym ją dawnym cmentarzem, decyzją [...] Konserwatora Zabytków w S. z dnia [...] marca 1983 r. nr [...]. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zgodnie z art. 13 ust. 1 powołanej ustawy skreślenie z rejestru zabytków jest możliwe, gdy obiekt uległ zniszczeniu w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej, albo którego wartość będąca podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru zabytków nie została potwierdzona w nowych ustaleniach naukowych. Kaplica grobowa rodziny S. wybudowana w 1844 r., była użytkowana do 1945 r. jako rodzinne mauzoleum właścicieli D. Kaplica jest położona w centralnej części cmentarza połączonego ze wsią aleją lipową. Obecnie budynek jest w złym stanie technicznym: brak jest pokrycia dachu i większości więźby dachowej, ściana południowa w połowie zawalona, a ściany wewnętrzne pozbawione tynków. Kaplica grobowa wraz z otaczającym ją cmentarzem stanowi element kompozycji przestrzennej historycznego dworskiego założenia rodziny S. Potwierdzone to zostało w protokole oględzin obiektu przeprowadzonych w dniu [...] kwietnia 2004 r. z udziałem właściciela nieruchomości oraz przedstawicieli Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Przedstawiona jako dowód w postępowaniu o skreślenie przedmiotowego obiektu z rejestru zabytków opinia z dnia [...] maja 2004 r. sporządzona przez Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków potwierdza zły stan zachowania obiektu. W opinii tej wskazano, że forma grobowca jest wciąż czytelna, stan sprzed zniszczenia dobrze udokumentowany, a remont budynku technicznie nieskomplikowany. Pomimo złego stanu technicznego kaplicy nie zachodzi żadna z przesłanek upoważniających do jej skreślenia z rejestru zabytków, gdyż nie uległa zniszczeniu w stopniu powodującym utratę jej wartości historycznej i naukowej, a wartości będące podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru zabytków nie zostały zakwestionowane w nowych ustaleniach naukowych. Podniesione zaś przez stronę wnioskującą aspekty ekonomiczne nie mogły być wzięte pod uwagę w tym postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00