Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 grudnia 2005 r., sygn. III SA/Wa 2236/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, , , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] czerwca 2005 r., Nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 1) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, 2) stwierdza, że decyzja wymieniona w pkt 1 nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

IIISA/WA 2236/05

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12 kwietnia 2005 r. J.D. , powołując się na wyjątkowo trudną sytuację materialną, złożył do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o umorzenie zadłużenia z tytułu składek. Wnioskodawca wskazał, że z uwagi na nierentowność jego warsztatu zmuszony był do przejścia na zasiłek dla bezrobotnych z dniem 8 listopada 2004 r. W chwili składania wniosku J.D. nie osiągał żadnych innych dochodów, a nadto miał na utrzymaniu dorosłego syna.

Decyzją z dnia [...] maja 2005 r., nr [...] Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił umorzenia należności z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W treści uzasadnienia decyzji wskazano, że zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.), powoływanej dalej jako "u.s.u.s.", należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności. Stosownie natomiast do art. 28 ust. 3a należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ubezpieczonych będących jednocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia mogą być w uzasadnionych przypadkach umarzane mimo braku ich całkowitej nieściągalności. Szczegółowe przypadki uzasadniające umorzenie, pomimo braku całkowitej nieściągalności, zawarte są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 141, poz. 1365 ze zm.). w stosunku do skarżącego prowadzone było postępowanie egzekucyjne, które następnie umorzono i zwrócono z tytułami egzekucyjnymi z protokołami o nieściągalności. Organ wskazał jednak, iż z informacji zamieszczonych w kwestionariuszu o możliwościach płatniczych płatnika, istnieje możliwość dokonania zabezpieczenia hipotecznego na wykazane zadłużenie. W związku z tym istnieje możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, a co za tym idzie nie zostały spełnione przesłanki do umorzenia zadłużenia określone w ar. 28 ust. 2 u.s.u.s. Wskazano, że do wniosku skarżącego nie załączono żadnego dokumentu potwierdzającego możliwość zastosowania ulgi w postaci umorzenia. Nadto dodatkowo organ podniósł, iż okresy, których dotyczy zadłużenie nie były uwzględnione przy ustalaniu prawa i wysokości świadczeń określonych w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu ubezpieczeń społecznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00