Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Sz 584/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Chorzępa Sędziowie Asesor WSA Kazimierz Maczewski Asesor WSA Nadzieja Karczmarczyk - Gawęcka (spr.) Protokolant Karolina Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2005 r. sprawy ze skargi "E." -Spółki z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego o d d a l a skargę

Uzasadnienie

W dniu 21 sierpnia 2001 r., działająca z upoważnienia firmy "E." Sp. z o.o., Agencja Celna H.S. złożyła zgłoszenie celne nr [...], wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu tłuszczu roślinnego uwodornionego o nazwie handlowej AKOMEL S, klasyfikując przedmiotowy towar do pozycji 1516 20 98 0 Taryfy celnej.

Postanowieniem z dnia [...] r. wszczęto z urzędu postępowanie, celem weryfikacji prawidłowości zastosowanej klasyfikacji towaru i obliczenia cła z uwagi na uzyskane z Regionalnego Inspektoratu Celnego w P. materiały, wskazujące na nieprawidłową klasyfikację tłuszczu AKOMEL S.

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], Dyrektor Urzędu Celnego w S. uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie kodu towaru, wskazując, jako prawidłowy, kod 1517 90 93 0 Taryfy celnej. Uzasadniając swoje stanowisko, organ celny podkreślił, że dokonał rozstrzygnięcia w oparciu o stan faktyczny zgodnie z informacjami zawartymi w certyfikacie producenta, jak również zgodnie z regułą 1 Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej, w tym z Wyjaśnieniami do Taryfy celnej, które stanowią pomoc przy ustalaniu klasyfikacji. Jednocześnie, Dyrektor Urzędu Celnego wskazał, że zgodnie z brzmieniem pozycji 1516 i 1517 cechą różnicującą te pozycje nie jest cecha jadalności, bowiem zarówno w pozycji 1516, jak i 1517 ujęte zostały produkty jadalne, ale fakt czy jest to pojedynczy tłuszcz czy też mieszanina oraz sposób przetworzenia tego tłuszczu. Na klasyfikację przyjętą w ww. decyzji, jako właściwą, wskazuje też, zdaniem organu celnego, opinia Światowej Organizacji Celnej, która w piśmie z dnia 6 czerwca 2001 r. o nr 01NL0533-GI/FI poinformowała, że pozycja 1517 obejmuje wszystkie jadalne mieszanki lub preparaty ze zwierzęcych lub roślinnych tłuszczów lub olejów. W dalszym ciągu uzasadnienia omawianej decyzji podkreślono także, że rozstrzygnięcia Światowej Organizacji Celnej, której członkiem jest także Polska, mają charakter interpretacji wiążącej, która winna być uwzględniana w toku orzekania o klasyfikacji taryfowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00