Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Po 705/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska Sędziowie NSA Tadeusz M. Geremek WSA Beata Sokołowska (spr.) Protokolant sekr. sądowy Kamila Perkowska po rozpoznaniu w dniu 08 grudnia 2005r. sprawy ze skargi B.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie przepadku dowodu rzeczowego w postępowaniu karno-skarbowym o d d a l a s k a r g ę. /-/B. Sokołowska /-/M. Kosewska /-/T. M. Geremek

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...]r. sygn. akt [...] Dyrektor Urzędu Celnego umorzył dochodzenie w sprawie o przestępstwo skarbowe z art. 80 § 1 w zbiegu z art. 94 § 1 w zw. z art. 5 ustawy karnej skarbowej ( t. j. - Dz. U. Nr 22 z 1984r., poz. 103 ze zm. ), polegające na wprowadzeniu na polski obszar celny samochodu marki Mercedes nr nadwozia [...] z pominięciem zgłoszenia do odprawy celnej - z powodu przedawnienia karalności tego czynu. Orzekł jednocześnie na podstawie art. 18 § 1 pkt. 6 i § 2 pkt. 4 uks o przepadku tego pojazdu tytułem środka zabezpieczającego. Przedmiotowy samochód miał zostać zarejestrowany na podstawie sfałszowanych dowodów odpraw celnych i rachunków zakupu podzespołów , z czego musiał sobie zdawać sprawę jego właściciel - B.K.. Ponieważ pojazd ten został wprowadzony na teren Polski w [...]r. organ wskazał, że należało umorzyć postępowanie karnoskarbowe z powodu przedawnienia karalności tego czynu.

Na powyższe postanowienie pełnomocnik B..K. wniósł zażalenie. Po rozpoznaniu zażalenia Prezes Głównego Urzędu Ceł postanowieniem nr [...] z dnia z [...] r. zmienił zaskarżone orzeczenie w ten sposób, że zastosował przepadek przedmiotowego samochodu marki Mercedes jako dowodu rzeczowego na podstawie art. 190 § 4 ust. Zdaniem organu II instancji nie było bowiem podstaw do zastosowania w niniejszej sprawie przepadku pojazdu jako środka zabezpieczającego, a jedynie istniały podstawy do orzeczenia przepadku tego samochodu jako dowodu rzeczowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00