Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Po 722/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz M. Geremek Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska WSA Maria Kwiecińska (spr.) Protokolant ref. staż. Marek Nowak po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2005r. przy udziale sprawy ze skargi R.H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. NR [...] w przedmiocie wartości celnej towaru o d d a l a s k a r g ę. /-/ W. Długaszewska /-/ T.M. Geremek /-/ M. Kwiecińska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Urząd Celny uznał na podstawie art. 207 Ordynacji podatkowej, art.23 § 7, art. 65 § 4 pkt 2 lit. b, art.209 § 2 w zw. z art. 262 Kodeksu celnego zgłoszenie celne zawarte w dokumencie SAD nr [...] z dnia [...]r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości towaru i naliczenia długu celnego.

W uzasadnieniu decyzji organ celny wyjaśnił, iż na podstawie rewizji towaru tj. samochodu ciężarowego marki FIAT, rok produkcji [...], o pojemności silnika [...] cm- uznał, iż wartość transakcyjna pojazdu w kwocie [...] PLN określona w rachunku przedstawionym przez R.H. nie odzwierciedla rzeczywistej jego wartości. Wartość tę odniesiono do średnich cen używanych pojazdów podanych w ogólnie dostępnym katalogu Eurotax. Wzięto przy tym pod uwagę zarówno model, rok produkcji, parametry techniczne jak również fakt, iż cena katalogowa zawiera w sobie cło i inne opłaty związane z przywozem samochodów z zagranicy. Ponieważ zadeklarowana wartość transakcyjna odbiegała od porównawczej ceny katalogowej, nie mogła być ona zaakceptowana jako wartość celna. Cenę transakcyjną samochodu podaną w dołączonym do zgłoszenia celnego rachunku próbowano porównać, celem wstępnej kalkulacji z ceną takiego auta podaną w katalogu Schwackeliste, który zawiera uśrednione ceny używanych pojazdów na rynku jednego z państw Unii Europejskiej. Wartość przedmiotowego pojazdu w tym katalogu wynosiła [...] EUR (Schwackeliste). Porównanie tej ceny z ceną zakupu, choć nie wiążące, wskazało, iż cena zakupu tego pojazdu jest niższa od średniej ceny tego samego pojazdu zakupionego w innym kraju Unii Europejskiej. W związku z tym mając wątpliwość czy cena zakupu pojazdu jest odzwierciedleniem jego faktycznej wartości na rynku polskim, dokonano porównania ceny zakupu przedmiotowego samochodu z ceną takiego auta określoną w katalogu Eurotax. W katalogu Eurotrax cena takiego modelu samochodu, z tego samego roku produkcji, o zbliżonych parametrach technicznych, na polskim obszarze celnym kształtowała się w miesiącu importu na poziomie [...] PLN., tj. [...] EUR, a zatem była ponad jedną trzecią razy wyższa. Ponieważ obie ceny znacznie się od siebie różniły dokonano wstępnej kalkulacji. Wartość katalogową (netto) porównano do wartości wskazanej w rachunku załączonym do zgłoszenia celnego. Ponieważ różnica między ceną katalogową a ceną transakcyjną uwidocznioną w rachunku odbiegała o ponad 30 % uznano, że jest podstawa do zakwestionowania wartości transakcyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00