Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Po 289/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Kosewska ( spr.) Sędziowie WSA Beata Sokołowska WSA Maria Kwiecińska Protokolant st.sekr. sąd. Agnieszka Leśniarek po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2005r. przy udziale sprawy ze skargi R. K. , E. A. , P. K. - Spółka "A" w L. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę. /-/ M. Kwiecińska /-/ M. Kosewska /-/ B. Sokołowska

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego decyzją nr z dnia [...]r. uznał zgłoszenie celne zawarte w JDA SAD Nr [...] z dnia [...]r. za nieprawidłowe w zakresie sposobu deklarowania, sprowadzonego przez spółkę cywilną "A", towaru, stawki celnej i kwoty długu celnego, w związku z czym stosując do całego towaru (róż ciętych i chryzantem ciętych ) jednolitą, korzystniejszą dla importera, stawkę celną autonomiczną, ustalił niedobór cła w kwocie [...] zł. Wezwał jednocześnie do uiszczenia tej kwoty wraz z należnymi odsetkami wyrównawczymi, liczonymi od dnia powstania długu ( [...]r. ) do dnia zapłaty.

Organ celny stwierdził, że sprowadzony przez Spółkę z H. towar - róże cięte i chryzantemy cięte, został zadeklarowany jako odrębne towary, wg kryterium gatunku (I lub II). Do róż i chryzantem gatunek I strona zastosowała stawkę autonomiczną 0,06 oraz 0,05 EUR od sztuki, natomiast do róż i chryzantem gatunek II stawkę konwencyjną - 45% od wartości celnej towaru. Mając na względzie fakt, że towar pochodzi z jednego kraju i klasyfikowany jest do jednego kodu PCN - 0603 kwiaty cięte, nie zawierającego podziału na gatunki kwiatów, rozróżniając kod PCN w zależności od okresu importu (od 1 czerwca do 31 października i od 1 listopada do 31 maja), zasadne było zastosowanie kodu 0603 10 10 1 dla róż i 0603 10 50 1 dla chryzantem.

Ponadto organ celny powołał się na § 5 pkt 1 lit a i b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 listopada 1999r. w sprawie deklaracji skróconych, i zgłoszeń celnych (Dz.U. Nr 104, poz. 1193 ze zm.), zgodnie z którym brak podstaw by towar klasyfikowany do jednego kodu taryfy celnej zgłoszony był w dwóch odrębnych pozycjach dokumentu SAD, w tym przypadku ze względu na gatunek kwiatów. Taryfa celna w przypadku kwiatów ciętych - róż i chryzantem przewiduje, że dla tego samego kodu PCN stawka konwencyjna jest stawką od valorem, natomiast stawka autonomiczna jest stawką specyficzną. O zastosowaniu właściwej stawki decyduje regulacja zawarta w części pierwszej Taryfy celnej w pkt. 3 zezwalająca na wybór stawki, wg której kwota obliczonego cła jest niższa, jednakże przy uwzględnieniu albo łącznej wartości całego towaru, albo łącznej ilości lub masy towaru, bez uwzględnienia podziału na gatunki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00