Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Ol 416/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ryszard Maliszewski Sędziowie WSA Wiesława Pierechod (spr) Asesor Wojciech Czajkowski Protokolant Anna Fic po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2005r. sprawy ze skargi "A" s. c. M. D., M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji o prawie stosowania stawki VAT 0 % przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru oddala skargę

Uzasadnienie

W piśmie do Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 11 kwietnia 2005r. M. D. - wspólnik s. c. "A" w O. postawił pytanie "czy przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów dostawca zyskuje prawo do stosowania stawki VAT 0 % z momentem zgłoszenia zamiaru (dacie złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R) wykonania czynności handlu wewnątrzwspólnotowego" prezentując własne stanowisko, że data zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R jest datą w której dostawca zyskuje prawo do stawki VAT 0 %.

Swoje stanowisko uzasadnił treścią art.97 ust.1 i art.97 ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących obowiązku rejestracji dla wewnątrzwspólnotowych dostaw, w których nie ma mowy o żadnym terminie, zadeklarowaniu daty transakcji ani oczekiwaniu na reakcję urzędu poprzez wydanie zgody lub jakiejś formy akceptacji. Naczelnik Urzędu Skarbowego ma obowiązek wpisania podatnika do rejestru podatników VAT UE z datą zgłoszenia rejestracyjnego i potwierdzenia zarejestrowania z tą datą.

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 8 czerwca 2005r. nr "[...]" wydanym na podstawie art.14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej nie podzielił poglądu wnioskodawcy. Przytoczył treść przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535): art.13 ust.6, art.41 ust.3, art.97 ust.9 i ust.10 i wywiódł iż wynika z nich, że przed dokonaniem czynności w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatnik powinien posiadać potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00