Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Łd 610/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Świderska (spr.), Sędziowie : Sędzia NSA Teresa Porczyńska, Asesor WSA Cezary Koziński, Protokolant : Asystent sędziego Adrian Król, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2005 roku na rozprawie sprawy ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia w całości decyzji organu I instancji w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 1999 roku oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. odmówił R. M. uchylenia decyzji ostatecznej w sprawie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiąc lipiec 1999 roku. Na skutek odwołania Dyrektor Izby Skarbowej w Ł. decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

W toku postępowania ustalono następujący stan sprawy.

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w W. określił R. M. zobowiązanie w podatku od towarów i usług w prawidłowej wysokości za miesiąc lipiec 1999 roku. Organ podatkowy ustalił, że w roku 1998, podatnik dokonywał sprzedaży towarów i świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych, a wykonanie tych czynności potwierdzał poprzez wystawienie rachunków uproszczonych. Z tytułu tej sprzedaży podatnik osiągnął obrót w wysokości 205.514,07 złotych. Zgodnie natomiast z przepisami art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1998 roku w sprawie kas rejestrujących, podatnik, który z tytułu sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczył obrót w wysokości 60.000 złotych, miał obowiązek od dnia 1 lutego 1999 roku rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kas rejestrujących. Podatnik nie zastosował się do powyższego obowiązku. Wobec powyższego, stosownie do art. 29 ust. 2 ustawy o VAT do czasu rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących, podatnik utracił prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30% podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w stosunku do tej części obrotu, która podlegać miał ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00