Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Lu 972/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Kierek, Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Sidor,, Asesor WSA Bogusław Wiśniewski (sprawozdawca), Protokolant Referent Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z dnia [...] znak : [...] przyznającej M. J. pomoc finansowa w postaci zasiłku okresowego.

Wspomnianą decyzją przyznano M. J. pomoc finansową w postaci zasiłku okresowego w wysokości 189, 60 zł na okres od dnia 1 do dnia 30 września 2005 r. W odwołaniu od decyzji świadczeniobiorczyni kwestionowała wysokość zasiłku, dowodząc, że został on ustalony z uchybieniem art.38 ust.2 i 3 ustawy o pomocy społecznej. Zwróciła uwagę, że ograniczenie jakie zastosowano w jej sprawie , a mające podstawę w przepisie art.147 ustawy, nie może mieć miejsca.

Organ odwoławczy uznał, że wysokość zasiłku została ustalona zgodnie z przepisem art.38 ust.2 pkt.2 ustawy o pomocy społecznej , a więc w kwocie nie przekraczającej różnicy pomiędzy kryterium dochodowym rodziny, a dochodem rodziny, z uwzględnieniem ograniczenia, o którym mowa w art.147 ust.2 pkt.2 ustawy. Przepis ten stanowi, że w roku 2005 minimalna wysokość zasiłku okresowego wynosi w przypadku rodziny 20 % różnicy pomiędzy kryterium dochodowym, a dochodem tej rodziny. Przepis art.147 ustawy zamieszczony w rozdziale - Przepisy przejściowe i końcowe jest, według Kolegium, przepisem szczególnym w stosunku do przepisów zamieszczonych w innych rozdziałach ustawy i jako taki ma pierwszeństwo stosowania w zakresie i w sytuacjach w nim opisanych, Z jego sformułowania wynika jasno, że w roku 2005 wysokość zasiłku okresowego - w przypadku rodziny - nie może być mniejsza niż 20 % podstawy wymiaru. Prawdą jest , że w oparciu o art.38 ust.6 ustawy Rada Gminy może podwyższyć minimalne kwoty zasiłku okresowego i sfinansować podwyżkę ze środków gminy, ale jest to uprawnienie, a nie obowiązek. Ponieważ takiej uchwały nie podjęto , wysokość zasiłku jest ustalona prawidłowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00