Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Kr 82/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław'' Grzeszek Sędziowie: WSA Bogusław Wolas WSA Maria Zawadzka (spr) Protokolant: Bożena Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2005r. sprawy ze skargi M. F. na decyzję Izby Skarbowej z dnia 6 grudnia 2002r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wzruszenia decyzji z dnia 19 lutego 2002r. -skargę oddala-

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2002 roku Nr [...] Drugi Urząd Skarbowy odmówił zwrotu podatku od towarów i usług w kwocie 2.275,00 zł, wykazanego w deklaracji VAT-7 dotyczącej Spółki cywilnej "F.", złożonej za miesiąc grudzień 2001 roku, jak nie przysługującej ze względu na fakt, iż z dniem 1 stycznia 2002 roku firma zaprzestała wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z powodu likwidacji. Od decyzji tej nie złożono odwołania, w związku z powyższym decyzja stała się ostateczna.

Pismem z dnia[...] marca 2002 roku M. F. wystąpił do Drugiego Urzędu Skarbowego domagając się wzruszenia przedmiotowej decyzji, w oparciu o przepis art. 253 Ordynacji podatkowej, podnosząc, iż wzruszenie tej decyzji leży zarówno w interesie publicznym, jak i przemawia za tym, jego ważny interes. W szczególności M. F. powołał się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 maja 2001 roku sygn. akt III SA 209/00, a konkretnie na fragment tego wyroku, o treści: "strona skarżąca, kiedy była zarejestrowana, jako podatnik VAT, nabyła prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego. Fakt zakończenia działalności vatowskiej i zawiadomienia o tym organu, powoduje wykreślenie z rejestru podatników, nie mogło jednak pozbawić jej dobrze nabytego prawa. Gdyby ustawodawca w art. 25 ust. 3 ustawy VAT wyrażał taki zamysł, to napisałby wprost, że podatnik VAT traci prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za ostatni miesiąc prowadzenia zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie może przecież rozliczyć się na podstawie tego przepisu, nie korzystając z obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku ten podatnik, który otrzymał faktury z podatkiem naliczonym, po wyrejestrowaniu prowadzonej działalności, lub który kontynuuje działalność mimo jej formalnego wyrejestrowania".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00