Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Kr 17/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący : Sędzia NSA Tadeusz Woś Sędziowie AWSA : Janusz Kasprzycki Kazimierz Bandarzewski / spr. / Protokolant : Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi H.D. na decyzję [....] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 28 listopada 2001 r. znak : [....] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania prac -skargę oddala -

Uzasadnienie

W dniu [....] października 2000r. J.P. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. o przeprowadzenie kontroli zgodności z prawem wykonania okna w ścianie szczytowej budynku gospodarczego na działce nr [....] państwa D. w odległości trzech metrów od granic działki państwa P.

Powiatowy Inspektor nadzoru Budowlanego w decyzji z dnia 8 czerwca 2001 r., działając na podstawie art. 80 ust. 2 pkt 1 we związku z art. 83 ust. 1, art. 81 ust. 1 pkt 1a oraz art. 51 ust. 1 pkt 2 i w związku z art. 51 ust. 4 stawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 106, póz. 1126 ze zm.), nałożył na H.D. obowiązek zamurowania cegłą pełną (pustakami) względnie luksferami lub innym podobnym materiałem otwór okienny znajdujący się na poziomie poddasza w zachodnie ścianie szczytowej budynku inwentarsko-gospodarczego w terminie do dnia 30 lipca 2001 r., w celu doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z prawem.

W uzasadnieniu organ l instancji podniósł, iż za wiarygodny uznano dowód w postaci pozwolenia na budowę budynku inwentarsko-gospodarczego, które zakazywało wykonywania jakichkolwiek otworów w tej ścianie, sytuując ją w odległości 3 metrów od granicy z działką B.P. Według treści pozwolenia na budowę budynek ten miał wytyczyć geodeta. Organ l instancji nie uznał za uzasadniony dowód wskazujący na legalność wykonania ww. okna, a wynikający z załączniku do pozwolenia na budowę, w którym zawarto projekt techniczny. W ścianie będącej elewacją zachodnią (od strony państwa P.) jest przekreślony rysunek okna i drzwi i narysowane okno na poziomie poddasza, bez żadnego potwierdzenia prawidłowości dokonanej zmiany (parafy). Organ l instancji wskazał, iż zasadnicze znaczenie ma również brak ustalenia przebiegu granicy między ww. nieruchomościami i przy tym żadna ze stron nie wykazała w sposób przekonywujący przebiegu tej granicy. W związku z tym uznano, że wykonanie okna stanowi istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego również dlatego, że ściana ta jest zlokalizowana w odległości 3 metrów od granicy działki. Wskazano, że przepisy techniczne w zakresie lokalizacji budynków nie dopuszczają, aby w odległości 3 metrów od granicy z działką znajdowała się ściana z otworem okiennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00