Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Kr 18/02

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 29 grudnia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący : Sędzia NSA Tadeusz Woś Sędziowie AWSA : Janusz Kasprzycki Kazimierz Bandarzewski / spr. / Protokolant : Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2005 r. sprawy ze skarg H.D. oraz M.P. i J.P. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 29 listopada 2001 r. znak : [...] w przedmiocie przedłożenia oceny technicznej uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu I instancji

Uzasadnienie

W dniu [...] stycznia 2000r. J.P. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu [...] w K. z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli zgodności z prawem realizacji przez H. i M.D. następujących obiektów budowlanych i budowli: zbiornika na nieczystości płynne (szamba), wolno stojącej ubikacji, składowiska obornika (płyty pod to składowisko), garażu, nadbudowy pomieszczenia mieszkalnego i śmietnika, a także zwrócił się o określenie sposobu zabezpieczenia przestrzeni między budynkiem nr [...] (będącym własnością M. i J.P. ) a budynkiem nr [...] (będącym własnością H. i M.D. ). Składający wniosek sugerował, że miała miejsce samowola budowlana.

W toku postępowania administracyjnego, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził dowód w postaci oględzin nieruchomości i w protokole z tak przeprowadzonego dowodu potwierdzono okoliczność wybudowania ww. obiektów i budowli. Strony uczestniczące w przeprowadzeniu tego dowodu odmiennie określały datę ich wybudowania. Państwo D. twierdzili, iż obiekty te wybudowano około 40 lat temu, pełnomocnik państwa P. - 1,5 roku lub 2 lata temu. Strony podpisując protokół zastrzegły, że nie zgadzają się z wyjaśnieniami strony przeciwnej.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Powiatu [...] w K. postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2000r. znak [...], działając na podstawie art. 80 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 81 ust. 1 pkt 1a ustawy z dnia 7 lipca 1994r, Prawo budowlane (Dz. U. z 1994r. Nr 89, poz. 4141 ze zm.) zobowiązał H.D. do dostarczenia do dnia 10 października 2000r. do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego następujących dokumentów: uzgodnionej z rzeczoznawcą do spraw ochrony przeciwpożarowej oceny technicznej określającej sposób zlikwidowania wolnej przestrzeni między budynkiem mieszkalnym nr [...] zlokalizowanym na działce nr 1 a budynkiem nr [...] znajdującym się na działce nr 2 , która to przestrzeń powstała w wyniku odstępstwa od zatwierdzonego projektu i jest sprzeczna z zasadami sztuki budowlanej; oceny technicznej prawidłowości i szczelności zbiornika na nieczystości ciekłe (szamba) ze wskazaniem usunięcia ewentualnych wad oraz inwentaryzacji geodezyjnej wszystkich zabudowań na działce nr [...] w W. wraz z operatem pomiarowym uwzględniającym usytuowanie tych zabudowań od granic nieruchomości.'' W uzasadnieniu wyjaśniono, że przestrzeń między budynkami nr [...] a [...] wynosi ok. 30 cm i jest sprzeczna z zatwierdzonym projektem. Stan ten wynika z zaniechania rozbiórki budynku nr [...]. Uznano za niezbędne nałożenie obowiązku sporządzenia oceny prawidłowości zbiornika na nieczystości, ponieważ zbiornik ten nie ma odpowietrzenia a przy tym zgłaszano zarzuty co do jego szczelności. W ocenie organu l instancji inwentaryzacja geodezyjna pozwoli na ustalenie prawidłowości usytuowania wszystkich zabudowań w stosunku do granic nieruchomości. Postanowienie to nie zostało podpisane organ administracyjny, ale inną osobę z zaznaczeniem skrótu "wz".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00