Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Ke 990/05

 

Sygnatura akt: II SA/Ke 990/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 20 grudnia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Chobian (spr), Asesor WSA Sylwester Miziołek, Protokolant: Referent stażysta Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi Gminy Sitkówka-Nowiny na uchwałę Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach z dnia 31 maja 2005 r. numer 5/2005 w przedmiocie : odwołania Przewodniczącego Zgromadzenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą Nr 5/2005 podjętą na posiedzeniu Zgromadzenia Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Kielcach w dniu 31 maja 2005 r. stwierdzono odwołanie w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów przewodniczącego Zgromadzenia S. B.. Posiedzenie Zgromadzenia, na którym podjęto tę uchwałę zostało zwołane na wniosek Komisji Rewizyjnej w drodze głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Związku w dniu 23 maja 2005 r. Wniosek o odwołanie przewodniczącego złożył jeden z członków 10 -osobowego Zgromadzenia.

Uchwałę tę zaskarżyła Gmina Sitkówka- Nowiny, będąca jednym z czterech Członków Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji zarzucając, iż uchwała ta narusza art. 19 ust.2 i 4 oraz art. 20 ust. 1 i 3 w związku z art. 69 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, § 15 ust. 2, 4 i 5 Statutu Związku w zw. z art. 38 k.c. oraz art. 67 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym i w związku z tym domagała się stwierdzenia jej nieważności.

W uzasadnieniu swego żądania Gmina Sitkówka-Nowiny zarzuciła, iż posiedzenie Zgromadzenia na 31 maja 2005 r. zostało zwołane nie przez Przewodniczącego lecz poprzez akt głosowania członków Zgromadzenia, zostało ono zwołane z inicjatywy nieuprawnionego podmiotu bowiem art. 20 ust.1i 3 w zw. z art. 69 ust.3 ustawy o samorządzie nie przewiduje dla komisji rewizyjnej uprawnienia wnioskowania o wyznaczenie terminu sesji rady gminy w związku z czym za niedopuszczalne zdaniem skarżącego należy uznać wnioskowanie o wyznaczenie terminu posiedzenia Zgromadzenia przez komisję rewizyjną. Postanowienie statutu w części w jakiej dotyczy uprawnienia do złożenia wniosku o zwołanie zgromadzenia Komisji Rewizyjnej jest sprzeczne z ustawą o samorządzie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00