Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 29 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Ke 229/05

 

Sygnatura akt: I SA/Ke 229/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 29 grudnia 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Sędziowie: Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA Ewa Rojek, Protokolant: Referent stażysta Emilia Kundera, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16.12.2005 r. sprawy ze skargi R. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] znak [...] w przedmiocie : określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 1999 r. 1.Uchyla zaskarżoną decyzję 2.Określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości. 3.Zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz R. G.160 (sto sześćdziesiąt) zł. tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Sygn. akt. I SA/ Ke 229/ 05

U z a s a d n i e n i e

Zaskarżoną decyzją z dnia[..]2004r. znak: [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...]2004r. znak: [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 1999r.

W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że Pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. w dniach 29-31.10.2001r. przeprowadzili kontrolę działalności prowadzonej przez Pana R. G. w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za rok 1999r. W wyniku analizy zebranego materiału dowodowego zarówno podczas prowadzonego postępowania w zakresie podatku dochodowego za ten okres, jak i materiału zgromadzonego w wyniku powyższej kontroli, stwierdzono zaniżenie wartości sprzedaży towarów handlowych. Organ podatkowy pierwszej instancji nie przyjął zeznanej za 1999r. przez Pana R. G. wartości sprzedaży w stawce 22% ze względu na fakt, iż koszt własny sprzedanych towarów handlowych był wyższy od wykazanej sprzedaży. Zatem sprzedaż netto dla towarów opodatkowanych stawką VAT 22% doszacowano przy zastosowaniu marży w wysokości 20% zeznanej przez podatnika do protokołu kontroli z dnia 24.10.2001r. na towary podlegające opodatkowaniu powyższą stawką. Na podstawie tych ustaleń Podatnik zaniżył wartość sprzedaży netto ze stawką 22% o kwotę 10.029,22zł. Natomiast organ podatkowy przyjął wykazaną przez Pana R. G. sprzedaż zwolnioną oraz opodatkowaną stawkami 0% i 7%, ponieważ analiza wykazanych marż na te grupy towarowe pokrywała się z marżami zeznanymi. Uznano również wyjaśnienia, iż w sprzedaży zwolnionej łącznie ewidencjonowano: sprzedaż zwolnioną oraz opodatkowaną stawką 0%. Zatem na podstawie faktur zakupu ze stawką 0%, dokonano podziału sprzedaży zwolnionej przez podatnika na sprzedaż zwolnioną i sprzedaż opodatkowaną stawką 0%.Ponadto dokonując szacunku metodę kosztową, uznano ubytki w oparciu o przedłożony zeszyt strat, pomimo, że biuro rachunkowe nie księgowało tych zdarzeń gospodarczych w roku podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00