Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Go 484/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik, Sędziowie Asesor WSA Joanna Brzezińska, Asesor WSA Michał Ruszyński (spr.), Protokolant Krzysztof Rogalski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi Prezydenta Miasta na postanowienie Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Starosty z dnia [...] r., nr [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz Prezydenta Miasta kwotę 340 zł (trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

- 2 -

Sygn. akt II SA/Go 484/05

U Z A S A D N I E N I E

Postanowieniem z [...] listopada 2004r. Nr [...] Starosta odmówił Urzędowi Miejskiemu - Wydział Gospodarowania Nieruchomościami wydania zaświadczenia o samodzielności lokali mieszkalnych nr [...] w budynku mieszkalnym nr [...].

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ I instancji powołał art. 219 kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu tego postanowienia organ I instancji wyjaśnił, że nie posiada ewidencji, rejestrów ani innych dokumentów i danych dotyczących lokali mieszkalnych nr [...] w budynku mieszkalnym nr [...], na podstawie których mógłby stwierdzić fakt samodzielności tych lokali. Organ wskazał, że zgodnie z pismem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Departamentu Prawnego z [...].04.1995r. " w sytuacji braku dokumentacji obiektu jego właściciel ( zarządca ) w celu otrzymania zaświadczenia powinien przedstawić organowi sporządzoną na własny koszt inwentaryzację obiektu. Nie jest konieczne, aby była to pełna inwentaryzacja, powinna ona jednak umożliwiać organowi ocenę obiektu. Niezbędnymi zatem elementami, jakie powinna zawierać, są przede wszystkim określenie powierzchni wraz ze szkicem istniejących instalacji, określenie ogólnego stanu technicznego oraz sposobu użytkowania obiektu i jego części. Tak sporządzona inwentaryzacja powinna być podpisana przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane ( bez ograniczeń ) ". Urząd Miejski przedłożył operat oznaczenia przedmiotu odrębnej własności lokali mieszkalnych na nieruchomości przy [...] opracowany przez rzeczoznawcę majątkowego R.R. posiadającą uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego nr [...], którego elementami są rzuty kondygnacji budynku mieszkalnego nie będące inwentaryzacją obiektu wykonaną zgodnie z wymogami przepisów prawa budowlanego jak i wytycznymi w piśmie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego a także nie są wykonane i podpisane przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane w tym zakresie. Organ I instancji wskazał także na interpretację art. 2 ust. 5 i 6 ustawy o własności lokali specjalisty w zakresie gospodarki nieruchomościami, zagospodarowania przestrzennego i problematyki budowlanej - M.W.. Stwierdza on, że z w/wym. przepisu nie wynika, czy zaznaczenie lokalu na rzucie kondygnacji budynku musi być dokonywane tylko przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00