Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Go 105/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Grzęda (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Dariusz Skupień asesor WSA Barbara Rennert Protokolant: Damian Bronowicki po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z [...] stycznia 2004 roku, Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z [...] października 2003r. nr [...] uznającą za nieprawidłowe zgłoszenie celne z [...] grudnia 2000 r. nr E [...] dotyczące produktów spożywczych importowanych przez [...] Sp. z o.o. (skarżącą). Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 233 § l pkt l ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 póz. 926 ze zm.), art. 13 § l i 9, art. 30 § l, art. 85 § l, art. 222 § 4 i art. 262 ustawy z 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (t. j. z 2001r. nr 75 póz. 802 ze zm.).

Ustalono, że działając z upoważnienia skarżącej Agencja Celna [...] dokonała zgłoszenia celnego do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towarów importowanych od [...] z Niemiec. Wartość celna została określona przez zgłaszającego na 37.105,17 marek niemieckich -zgodnie z rachunkami załączonymi do zgłoszenia. W polu 12 SAD zgłaszający nie wykazał żadnych dodatkowych kosztów. Towar w dniu zgłoszenia objęto procedurą dopuszczenia do obrotu.

Dalej ustalono, że w toku kontroli skarbowej prowadzonej przez inspektora kontroli skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej ujawniono, że - wbrew deklaracji skarżącej w dniu zgłoszenia celnego - skarżącą była powiązana ze sprzedawcą towaru, a dodatkowo istniała pomiędzy nimi umowa franszyzy, zgodnie z którą skarżąca uiszczała na rzecz eksportera należności, które były warunkiem sprzedaży towarów. W związku z tym Naczelnik Urzędu Celnego wszczął z urzędu postępowanie celne dotyczące towaru dopuszczonego do obrotu na podstawie wskazanego zgłoszenia celnego. Organ ten decyzją z 13 października 2003 r. uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, wartości celnej i kwoty długu celnego oraz dokonał ponownego określenia wartości celnej (wliczając do niej kwotę wynikającą z umowy franszyzy), kwoty długu celnego oraz zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług od importu towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00