Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Go 485/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska, Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.), Asesor WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska, Protokolant Krzysztof Rogalski, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi T.S. na decyzję Dyrektor Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty drogowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego, na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli nr [...] z dnia [...] września 2004 r. nałożył na T.S. karę pieniężną w kwocie 3000 zł za wykonywanie przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych, nadając decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w dniu [...] września 2004 r. podczas kontroli przeprowadzonej na drodze krajowej nr 18, kierujący zespołem pojazdów o nr. rej. [...] o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony należącym do T.B. - T.S. nie okazał na żądanie organu uprawnionego do kontroli dowodu uiszczenia należnej opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych. Przywołując przepis art. 42 ust. 1 pkt 1-5, art. 42 a oraz art. 45 ustawy o transporcie drogowym stwierdzono, że ustawodawca wskazał kategorie podmiotów wyłączone spod obowiązku uiszczania opłaty drogowej, w tym podmioty nie będące przedsiębiorcami, ale tylko zaliczone do sektora finansów publicznych, nie obejmując wyłączeniem rolników. Organ wywiódł, iż z uwzględnieniem wyjątków określonych w ww. ustawie, każdy przejazd po drogach krajowych pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t wymaga uiszczenia należnej opłaty, niezależnie czy pojazd przemieszczający się po drodze krajowej służy do działalności gospodarczej czy też nie, oraz czy jedzie z ładunkiem czy bez ładunku. Natomiast stosownie do przepisu art. 4 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym, niezarobkowy przejazd drogowy to każdy przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00