Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 grudnia 2005 r., sygn. III SA/Gl 965/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Protokolant Joanna Spadek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych oddala skargę

Uzasadnienie

Zgłoszeniem celnym z [...] sierpnia 2001 r. JDA SAD nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzony z Niemiec towar w postaci używanego samochodu osobowego marki [...]. Do zgłoszenia celnego załączono umowę kupna - sprzedaży z [...] r., zawierającą deklaracje eksportera, potwierdzającą wspólnotowe preferencyjne pochodzenie towaru na podstawie której zastosowana została stawka celna obniżona w wysokości 5 % ( minimum 357,1 EUR/szt.).

Po przyjęciu zgłoszenia celnego, działając na podstawie art. 70 § 1 Kodeksu celnego, wobec zakwestionowania wiarygodności dotyczącej ceny importowanego samochodu, organ celny dokonał jego weryfikacji. Postępowanie zostało zakończone wydaniem przez Dyrektora Urzędu Celnego w K. Oddział Celny w B. decyzji z [...] r. nr [...] o uznaniu powyższego zgłoszenia za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określenia długu celnego. Jako podstawę prawną wskazano m.in. art. 29 § 1 w zw. z art. 23 § 7 Kodeksu celnego. Decyzja ta nie została zaskarżona i uzyskała przymiot ostatecznej.

Niezależnie od powyższego, pismem nr [...] z dnia [...] 2001 r. polskie władze celne zwróciły się do niemieckich władz celnych, jako władz kraju eksportu o sprawdzenie i ustalenie rzeczywistego kraju pochodzenia sprowadzonego do Polski towaru. Analizując umowę kupna - sprzedaży samochodu [...] organ powziął wątpliwość co do preferencyjnego, wspólnotowego jego pochodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00