Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Gd 435/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka - Wiśniewska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Protokolant Beata Jarecka, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi J.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 marca 2003 r. nr Sygn. akt [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2002 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Wójt Gminy decyzją z dnia 18.XI.2002 r. określił J.K. wysokość podatku od środków transportowych za 2002 rok, w kwocie 1200 zł oraz odsetki za zwłokę liczone na dzień wydania przedmiotowej decyzji.

Odwołanie od tej decyzji złożyła strona, która stwierdziła, że podatek w wysokości określonej decyzją jest dla niej krzywdzący. Dodała, iż nie powinna w ogóle płacić podatku od środków transportowych, jako że samochody, których jest właścicielem maja masę niższą niż 3,5 tony. Ponadto;, strona wyraziła też pogląd, że przepis art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych winien być interpretowany łącznie z ustawą o transporcie krajowym, gdzie rozdzielono pojazdy według kryterium powyżej 3,5 tony. Tym samym, w jej przekonaniu podlegają podatkowi tylko samochody, których masa jest wyższa od 3,5 tony. Ponadto, wskazał w odwołaniu, że postępowanie w sprawie ustalenia zaległości podatkowej w podatku od środków transportowych w jego przypadku winno być umorzone. W ocenie Strony sformułowanie użyte w art. 8 pkt l ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - " od 3,5 tony" winno być interpretowane jako "przekraczające 3,5 tony" gdyż poniżej, w tym uregulowaniu użyto zwrotu " równej lub wyższej niż 12 ton". W jego ocenie, gdyby ustawodawca chciał objąć podatkiem samochody o masie 3,5 tony nie użyłyby określenia "od 3,5 tony" , ale "równe 3,5 tony".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00