Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 22 grudnia 2005 r., sygn. II SA/Gd 912/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Jędrkowiak, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok,, Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski (spr.), Protokolant Marta Went, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 8 maja 2003 r. nr [...] w przedmiocie renty socjalnej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej Nr [...] w G. z dnia 5 listopada 2002 r., nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 5 listopada 2002 r., nr [...], Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając w oparciu o art. 3 pkt 6, art. 11 pkt 1, art. 27a, art. 27a ust. 4, art. 34 ust. 4a, art. 38, art. 40 ust. 1, art. 43 ust. 1 i ust. 6 oraz art. 45 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej, przyznał A. W. pomoc w postaci renty socjalnej od dnia 1 listopada 2002 r., na stałe, w wysokości 418 zł miesięcznie oraz ustalił, że w okresie pobierania pomocy będzie za niego opłacana składka na ubezpieczenie zdrowotne.

W odwołaniu od wskazanej decyzji A. W. wniósł o uchylenie jej w części określającej początkowy termin rozpoczęcia wypłaty renty socjalnej oraz obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne. W uzasadnieniu wskazał, że w dniu 30 października 2002 r. ukończył 18 lat i stał się pełnoletni. W dniu 31 października 2002 r. jego ojciec jako jego pełnomocnik złożył odpowiedni wniosek o przyznanie renty socjalnej przedkładając wymaganą dokumentację w postaci kserokopii orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz kserokopii dowodu tożsamości w postaci paszportu. W dniu 4 listopada 2002 r., na polecenie organu, skarżący przedłożył dodatkowe dokumenty. W ocenie skarżącego nieuzasadnione jest przyznanie świadczenia od 1 listopada 2002 r., a nie od października 2002 r., kiedy to złożono kompletny wniosek. Organ błędnie nie uwzględnił złożonego paszportu jako dokumentu potwierdzającego tożsamość skarżącego i zażądał przedłożenia dowodu złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego. Uprawnienie do renty socjalnej powstało z chwilą osiągnięcia przez skarżącego pełnoletniości i dlatego też należało je przyznać od dnia 31 października 2002 r. Również informacja dotycząca odprowadzania za skarżącego składek na ubezpieczenie zdrowotne była nieprecyzyjna, albowiem nie wskazywała, do jakiej kasy chorych ma on należeć i gdzie będą odprowadzane składki. W zakresie składek skarżący wniósł o zaniechanie przekazywania ich przez okres pobierania renty socjalnej, albowiem należy do kasy chorych przy ubezpieczeniu swojej matki I. W.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00