Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2005 r., sygn. I SA/Wr 3426/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędziowie - Sędzia NSA Anna Moskała - Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Katarzyna Dziok po rozpoznaniu w dniu 27 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi A spółki z o.o. w O. obecnie B spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 1.437,90 zł (słownie: jeden tysiąc czterysta trzydzieści siedem i 90/100 zł) tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. IV.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w O. decyzją z dnia [...], Nr [...] uznał zgłoszenie celne z dnia [...], dokonane przez A spółkę z o .o. w O. - obecnie B spółka z o. o. - za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru o nazwie Bebilon Pepti MCT oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego, uzasadniając w swej decyzji, iż wnioskowany kod PCN 300450100 jest nieprawidłowy, właściwym natomiast jest kod PCN 210690980 Taryfy celnej.

Odwołując się od powyższej decyzji, spółka zarzucała naruszenie prawa materialnego, a w szczególności rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie ustanowienia Taryfy celnej oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 1999 r. w sprawie wyjaśnień do taryfy celnej. Ponadto w odwołaniu strona zarzucała naruszenie zasad postępowania zawartych w art. 120 i 121 § 1 Ordynacji podatkowej, a także w art. 122 i 187 § 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 262 Kodeksu celnego.

Dyrektor Izby Celnej we W., po rozpatrzeniu wniesionego odwołania, decyzją z dnia [...], Nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Nawiązując się do twierdzenia strony, iż możliwe byłoby zaklasyfikowanie spornego preparatu do kodu PCN 3504, z uwagi na fakt, iż podstawowym jego składnikiem jest zmodyfikowane w wyniku hydrolizy białko serwatkowe - wyjaśnił, że zgodnie z regułą 1 ORINS dla celów prawnych klasyfikację towarów należy ustalać zgodnie z brzmieniem pozycji i uwag do sekcji lub działów oraz zgodnie z pozostałymi regułami ORINS, o ile nie są one sprzeczne z treścią powyższych pozycji i uwag. Zważywszy, że w skład spornego preparatu wchodzą również surowce inne niż substancje białkowe, kierując się powyższą regułą 1 ORINS, jak również uwagą zawartą w Wyjaśnieniach do Taryfy Celnej wyłączającą z pozycji 3504 produkty spożywcze stanowiące mieszaniny substancji białkowych z innymi surowcami - organ celny stwierdził w swej decyzji, iż kod PCN 3504 jest tu niewłaściwy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00