Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2005 r., sygn. I SA/Wr 2119/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący - Sędzia NSA Józef Kremis, Sędziowie - Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca), - Asesor WSA Anetta Chołuj, Protokolant Adam Sak, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi A spółki z o.o. w O. obecnie A spółka z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 4.972,50 (cztery tysiące dziewięćset siedemdziesiąt dwa i 50/100) zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego w O., decyzją z dnia [...]Nr [...] uznał zgłoszenie celne z dnia [...]., Nr [...], dokonane przez "A" spółkę z o. o. w O. - obecnie "A" spółka z o.o. - za nieprawidłowe (w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru o nazwie "B.S.") i określił kwotę wynikającą z długu celnego. W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji uznał za właściwy dla tego towaru kod PCN 2106 90 98 0 Taryfy celnej, zamiast wnioskowanej przez importera pozycji 3004 50 10 0.

Po rozpatrzeniu odwołania Spółki wniesionego od pierwszoinstancyjego orzeczenia Dyrektor Izby Celnej we W., decyzją z dnia [...], Nr [...], utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Nawiązując do sugerowanej przez stronę pozycji 3004 Taryfy celnej jako odpowiedniej do zaklasyfikowania spornego "B. s.", organ odwoławczy wyjaśnił, iż pozycja ta obejmuje - zgodnie z jej brzmieniem - "Leki (z wyjątkiem produktów z pozycji 3002, 3005 lub 3006) złożone z produktów zmieszanych lub nie zmieszanych, dla celów terapeutycznych lub profilaktycznych, przygotowane w odmierzanych dawkach lub w opakowaniach do sprzedaży detalicznej". Uwaga 1 do działu 30 Taryfy celnej wyłącza szereg towarów z działu 30, stanowiąc w punkcie (a): "Dział ten nie obejmuje żywności i napojów (takich jak: odżywki dietetyczne, odżywki wzmacniające i dla diabetyków, odżywki uzupełniające, napoje wzmacniające i wody mineralne) (Sekcja IV)". Z kolei komentarz zawarty w Wyjaśnieniach do taryfy celnej stanowi, że pozycja 3004 Taryfy nie obejmuje "produktów spożywczych i napojów zawierających substancje o działaniu leczniczym, jeśli substancje te dodaje się wyłącznie celem zapewnienia lepszej równowagi żywnościowej, zwiększenia wartości energetycznej lub odżywczej czy poprawienia jego smaku, bez odbierania jednak produktowi jego charakteru spożywczego", jak również "dodatków żywnościowych zawierających witaminy lub sole mineralne, które są przeznaczone do utrzymania zdrowia lub dobrego samopoczucia, ale nie mają wskazań do użycia w celu zapobiegania lub leczenia chorób i dolegliwości. Produkty te są przeważnie cieczami, lecz mogą również występować w postaci proszku lub tabletek i są zwykle klasyfikowane do pozycji 2106 lub do działu 22".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00