Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2005 r., sygn. IV SA/Wr 567/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Jolanta Sikorska (spraw.) Sędziowie WSA - Lidia Serwiniowska WSA - Marcin Miemiec Protokolant Magdalena Domańska-Byskosz Po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2005 r. przy udziale --- sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...], działający z upoważnienia Burmistrza Miasta P. Z., Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w P. Z. z powołaniem się na przepis art. 104 kpa oraz art. 2 ust. 1, art. 4, art. 6 ust. 9, art. 11, art. 39 i art. 109 ustawy o pomocy społecznej z dnia 15 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 64, poz. 593) odmówił E. S. przyznania zasiłku celowego.

W uzasadnieniu wskazał, że w dniu [...]r. E. S. złożył w Ośrodku Pomocy Społecznej w P. Z.wniosek o "zasiłek celowy na podstawie ustawy o pomocy społecznej na cele określone w tej ustawie oraz na opłaty związane z czynszem mieszkaniowym". W dniu [...]r. został wezwany do dostarczenia Ośrodkowi Pomocy Społecznej odpowiednich dokumentów. Dokumenty te przedłożył w dniu [...]r. Nie przedstawił jednak zaświadczenia o wysokości emerytury swojej matki - W. S.. W dniu [...]r. podpisał przeprowadzony wywiad środowiskowy. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że E. S. mieszka w lokalu komunalnym wraz z matką emerytką - W. S., która jest głównym najemcą tego mieszkania i ponosi wszystkie koszty związane z jego utrzymaniem.

Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 2 ust. 1 w/w ustawy o pomocy społecznej osoby i rodziny powinny przezwyciężać swoje trudne sytuacje życiowe, wykorzystując własne zasoby, możliwości i uprawnienia, a to oznacza, że w pierwszej kolejności powinny być wykorzystane uprawnienia, przysługujące tym osobom i rodzinom na mocy innych ustaw. Natomiast pomoc społeczna staje się niezbędna dopiero wtedy, gdy to nie wystarcza, gdy osoba bądź rodzina wykorzystała swoje zasoby, możliwości i uprawnienia. Wynika to z zasady subsydiarności pomocy społecznej, zgodnie z którą osoby i rodziny są zobowiązane do zaspakajania swoich potrzeb i najbliższej rodziny własnym majątkiem i pracą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00