Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 listopada 2005 r., sygn. II SA/Wr 2866/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak - sprawozdawca Asesor WSA Ewa Kamieniecka Protokolant: Anna Rudzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2005 r. sprawy ze skargi A. F. - B. na decyzję Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji w części dotyczącej podstawy prawnej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzje: Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...]r. nr [...]; Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z [...]r., nr [...], II. zasądza od Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych kwotę 10 (dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, decyzją z dnia [...] r. nr [...], przyznał A. F.-B. uprawnienia kombatanckie z tytułu eksterminacji, na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r., nr 42, poz. 371), gdyż jako dziecko pochodzenia żydowskiego była ukrywana we wsi T. k/L..

Od tej decyzji A. F.-B. złożyła odwołanie w dniu [...]r., w którym domaga się zmiany podstawy prawnej przyznanych decyzją z dnia [...]r. uprawnień kombatanckich na uprawnienia wynikające z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o kombatantach. Odwołująca się wywodzi, iż jako dziecko pozostawała w dyspozycji hitlerowskich władz bezpieczeństwa w miejscach odosobnienia i pobyt ten miał charakter eksterminacji. Wskazuje ponadto na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we W. z dnia [...]r. o odmowie przyznania renty inwalidzkiej. W uzasadnieniu tej decyzji ZUS wyjaśnia, iż prawo do renty przysługuje osobom, których inwalidztwo pozostaje w związku z pobytem w miejscach wymienionych w art. 3 i 4 ust. 1 ustawy o kombatantach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00