Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 listopada 2005 r., sygn. VI SA/Wa 845/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia Sędziowie : Sędzia WSA Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2005 r. sprawy ze skargi V.., R., Holandia na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz V.., R., Holandia kwotę 1600.00 (jeden tysiąc sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2004 roku UP RP oddalił sprzeciw firmy V. z siedzibą w R., Holandia, złożony od decyzji Urzędu Patentowego RP z dnia [...] kwietnia 2002 roku wobec udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy Valentino R-137628 jako bezzasadny.

Decyzja Urzędu Patentowego RP zapadła w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i wywody prawne;

Wnoszący sprzeciw podniósł, iż jest właścicielem znanego na całym świecie od ponad 30 lat znaku firmowego Valentino oraz bardzo znanych na całym świecie znaków towarowych Valentino IR-764790 i V Valentino IR-752774 pochodzących od nazwiska znanego na całym świecie projektanta mody Valentino Garavani, który założył firmę V. Nie wydaje się wiec możliwe, aby firmie uprawnionego z prawa ochronnego nie był znany znak towarowy Valentino i V. Valentino jako, że znaki te znane były szeroko na świecie jak i w Polsce. Wobec tego uprawniony z prawa ochronnego zgłaszając sporny znak towarowy dla usług w klasach 35 i 39 naruszył zasady współżycia społecznego, gdyż zmierzał do wykorzystania renomy znaku firmowego jak i znaków towarowych należących do firmy wnoszącego sprzeciw. Zdaniem wnoszącego sprzeciw, udzielenie prawa ochronnego, a tym samym dopuszczenie do funkcjonowania na tym samym polu działalności gospodarczej bardzo podobnego znaku do jego znaku firmowego Valentino, który to znak pochodzi od nazwiska projektanta mody Valentino Garavani - założyciela firmy V. zagraża jego interesom oraz zaprzecza istocie instytucji znaku towarowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00