Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 listopada 2005 r., sygn. III SA/Wa 2581/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Asesor WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2005 r. sprawy ze skargi J. Sp. z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] grudnia 2003 r. Nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w W. po rozpoznaniu odwołania "J." Sp. z o. o. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] września 2003 r. określającej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, stanowiącą podstawę do obniżenia podatku należnego za maj - grudzień 1998 r. oraz ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe za maj 1998 r., uchylił tę decyzję w części ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe, a w pozostałej części utrzymał ją w mocy.

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że w wyniku prowadzonej kontroli stwierdzono, że Spółka obniżyła podatek należny o naliczony z faktury nr [...] z dnia 26 maja 1998 r. wystawionej celem udokumentowania zapłaty zaliczki na poczet robót budowlano-montażowych. Zgodnie z treścią listu intencyjnego z dnia [...] maja 1998 r. strona zobowiązała się wpłacić wykonawcy zaliczkę w wysokości [...] zł przed podpisaniem umowy i określeniem całkowitej kwoty zamówienia. Była to typowa faktura zaliczkowa przed wykonaniem robót, która nie dokumentowała żadnej czynności i tak też była traktowana przez podatnika.

Organ mając na uwadze treść art. 19 ust. 2 i 3 Ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)stanął na stanowisku, że warunkiem skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o naliczony jest otrzymanie faktury, która stanowi potwierdzenie nabycia towarów i usług, także w odniesieniu do otrzymanych przez wystawcę (sprzedawca, wykonawca usługi) przedpłat (zaliczka, rata, zadatek) - jeżeli fakt ten powoduje powstanie obowiązku podatkowego. W niniejszej sprawie strona otrzymała fakturę, która nie stanowi potwierdzenia zapłaty zaliczki, gdyż płatności z jej tytułu zastały dokonane w późniejszym terminie tj. w dniu 2 czerwca 1998 r. Kwota podatku wykazana w tej fakturze nie stanowi, więc podatku naliczonego określonego w art. 19 ust. 2 ustawy o VAT, konsekwencją czego jest niemożność odliczenia tego podatku w maju 1998 r. Ponadto zgodnie z § 6 ust 1 pkt 2 lit. "d" Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. (Dz.U. Nr 156, poz. 1024 ze zm.) obowiązek podatkowy w zakresie VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dni od dnia wykonania usług budowlanych. Trudno więc przyjąć, aby u usługobiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego, obciążającego te usługi, mogło być zrealizowane w miesiącu wcześniejszym tj. w maju 1998 r. ze względu na to, iż w tym to miesiącu to otrzymał on faktury odnoszące się do przyszłych płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00