Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2005 r., sygn. V SA/Wa 1131/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Ewa Jóźków (spr.), Sędzia WSA - Joanna Zabłocka, Asesor WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant - Anna Dawidowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2005 r. sprawy ze skargi K. [...] S.A. w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] stycznia 2005 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego według dokumentu SAD z dnia [...] .09.2000r. nr [...] przez Spółkę Akcyjną K.[...], Dyrektor Urzędu Celnego w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzone z N. towary, m.in. określone w zgłoszeniu jako aromaty przypraw i zafakturowane przez eksportera jako produkty o nazwie C. i B..

Zgłoszone towary zaklasyfikowane zostały w dokumencie SAD według zadeklarowanego przez importera kodu taryfowego [...] obejmującego stosowane w przemyśle spożywczym wskazane w poz. 3302 mieszaniny substancji zapachowych i mieszaniny oparte na jednej lub na wielu takich substancjach.

Decyzją z dnia [...] .07.2003 r. nr [...] wydaną w trybie art. 65 § 4 pkt 2 Kodeksu celnego, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie nazwy towaru, klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i wymiaru cła i orzekając w tym zakresie, zgłoszone w dokumencie towary jako aromaty przypraw określił jako produkty o nazwie C. i B. , klasyfikowane według kodu taryfowego [...] obejmującego "pozostałe" z poz. 2103 wyszczególniającej sosy i przetwory z nich; zmieszane przyprawy i zmieszane przyprawy korzenne; mąkę i grysik z gorczycy i gotową musztardę, ze stawką celną 30 %. Za taką klasyfikacją, zdaniem organu orzekającego przemawia to, iż preparat o nazwie C. , zawierający w swoim składzie [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] oraz [...] , stosowany jest do produkcji koncentratów dodatków do potraw w dawce [...] . Z kolei preparat o nazwie B. zawierający w swoim składzie [...] , [...] , [...] [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , [...] , jest stosowany do produkcji koncentratów obiadowych w dawce [...] . Towary klasyfikowane do pozycji 3302 będące mieszaninami substancji zapachowych mogą występować na nośniku (np. [...] , [...] , [...] , [...] lub [...] ), nie mogą natomiast zawierać innych składników, nie będących nośnikami, takich jak: [...] , [...] , [...] , [...] itp. W decyzji zobowiązano skarżącego także do uiszczenia odsetek wyrównawczych od kwoty długu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00