Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 listopada 2005 r., sygn. V SA/Wa 1951/05

Prowadzenie działalności rolniczej zdefiniowane zostało w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego /Dz.U. 2003 nr 64 poz. 592/, jest nią prowadzenie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej. Niezasadne jest więc twierdzenie skarżącej, która powołując się na definicję działalności rolniczej określoną w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /t.j. Dz.U. 2000 nr 54 poz. 654 ze zm./ uznaje, za taką przechowywanie /w ramach sprzedaży owoców oraz warzyw/ roślin przez okres 30 dni, kiedy następuje ich biologiczny wzrost.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi A.-S. Sp. z o.o. w G. na postanowienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 maja 2005 r. (...) w przedmiocie sprzeciwu na wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

A.-S. Sp. z o. o. z siedzibą w G., będąca cudzoziemcem w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców /t.j. Dz.U. 2004 nr 167 poz. 1758 ze zm./, wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości rolnej oznaczonej jako działka nr 179 oraz 182 o łącznej powierzchni 1,10 ha położonej w G., gmina M., województwo D., będącej własnością Józefy S., i Ewy Alicji P. Stosownie do art. art. 1 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 10 grudnia 2004 r., (...) o zajęcie stanowiska w przedstawionej wyżej kwestii.

Po rozpoznaniu sprawy, postanowieniem z dnia 4 lutego 2005 r. (...) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosił sprzeciw na nabycie przedmiotowej nieruchomości rolnej. W uzasadnieniu postanowienia wskazał, że zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy M. przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową niskiej intensywności wraz z usługami towarzyszącymi. Przedmiotem działalności spółki jest sprzedaż hurtowa warzyw i owoców, a także handel metalami i rudami metali /w szczególności wyrobami metalowymi/. Na działkach objętych wnioskiem ma powstać magazyn służący prowadzeniu hurtowego handlu warzywami i owocami. Zamiar wnioskodawcy jest niezgodny z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenu. Wskazał również, iż jedynymi udziałowcami spółki są obywatele Niemiec, zamieszkujący stale w Niemczech, którzy poza faktem zawiązania spółki nie wykazują żadnych innych więzi z Polską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00