Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 listopada 2005 r., sygn. III SA/Wa 930/05
Skarżąca spółka nie była zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie posiadała na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej siedziby ani miejsca prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dokonywała zakupów usług dystrybucji, sprzedaży i marketingu systemu komputerowych rezerwacji /CRS/ od utworzonej na terytorium Polski spółki zależnej.
Przedmiotem sporu jest zakwalifikowanie przez organy podatkowe transakcji dokonywanych przez Skarżącą i spółkę zależną jako wykonywania przez Skarżącą czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i orzeczenie, iż w związku z powyższym Skarżąca nie spełnia warunków określonych w par. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2001 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom /Dz.U. nr 67 poz. 690/, do zwrotu podatku.
Z zebranego w sprawie materiału nie wynika, by Skarżąca spółka wykonywała tego rodzaju czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. To nie Skarżąca dokonywała odpłatnego świadczenia usług dla odbiorców w Polsce i nie ona otrzymywała wynagrodzenie. Organ dopuścił się naruszenia art. 120, art. 122, art. 187 par. 1 i art. 191 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./. Konsekwencją tego błędu w ustaleniach faktycznych było bezpodstawne przyjęcie, że spełniona została przesłanka określona w par. 2 pkt 3 powołanego rozporządzenia uzasadniająca brak prawa do zwrotu podatku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi W. S. L. w Wielkiej Brytanii na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 31 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2002 r. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego W.-Ś. z 21 września 2004 r. (...), stwierdza, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości, (...)