Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 listopada 2005 r., sygn. I SA/Sz 511/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Kazimiera Sobocińska Sędzia WSA Marzena Kowalewska Protokolant Edyta Wojtowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2005r. sprawy ze skargi W. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2003r. o d d a l a skargę
Uzasadnienie
W. C. wniósł o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji Wójta Gminy z [...] określającej spółce z o.o. w organizacji Przedsiębiorstwu "A" Sp. z o. o. z siedzibą w S. wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2003 r. w kwocie [..] zł., wskazując, że w wyznaczonym ustawowo terminie Spółka ta nie została zarejestrowana , o czym organ podatkowy był informowany.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z [...] na podstawie art. 248 § 2 pkt 1i 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), art. 1 ust.1, art. 2 oraz art. 17 ust. 1 ustawy z 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 856 ) odmówiło stwierdzenia nieważności powołanej wyżej decyzji.
W uzasadnieniu organ ten stwierdził, że brak jest podstaw do stwierdzenia nieważności tej decyzji. Została ona oparta na źródłach i dokumentach, które wiążą organ podatkowy tj. na ewidencji gruntów i budynków, deklaracji podatku od nieruchomości oraz treści aktu notarialnego o utworzeniu spółki. Z ewidencji gruntów i budynków z 1 kwietnia 2004 r. wynika, że właścicielem nieruchomości jest Spółka w organizacji "A", deklaracja w sprawie podatku od nieruchomości została złożona przez W. C. działającego w imieniu tejże Spółki w organizacji, z umowy spółki wynika, że W. C. tytułem wkładu niepieniężnego przeniósł na tę Spółkę własność nieruchomości położonej w S. Powołując się na przepis art.11 § 1 kodeksu spółek handlowych Samorządowe Kolegium Odwoławcze podniosło, że spółka kapitałowa w organizacji może we własnym imieniu nabywać prawa w tym własność nieruchomości. Stając się na mocy umowy spółki właścicielem nieruchomości położonych w S., Spółka w organizacji stała się podatnikiem podatku od nieruchomości na podstawie art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Fakt , że Spółka w organizacji ostatecznie nie uzyskała wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, co skutkuje rozwiązaniem umowy spółki, nie ma wpływu zdaniem tego organu na postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, jeżeli oparta ona została na ważnych w chwili jej wydawania dokumentach.