Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 listopada 2005 r., sygn. I SA/Sz 572/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska,, Sędzia WSA Alicja Polańska, Protokolant Joanna Zienkowicz, sprawy ze skargi "M." S. A. w S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zaliczenia zwrotu podatku od towarów i usług za luty 2003r. na zaległość w tym podatku za luty 2001r. I. u c h y l a zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Urzędu Skarbowego z dnia [...] r. Nr [...] II. orzeka, że uchylone postanowienia nie podlegają wykonaniu III. z a s ą d z a od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], wydanym z powołaniem się na przepisy art. 76a § 1 art. 76b ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy zaliczył z urzędu na poczet zaległości w tytułu podatku od towarów i usług za luty 2001 r. przysługującą "M." S. A. w upadłości z siedzibą w S. kwotę zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w wysokości [...] zł wynikającą z deklaracji VAT-7 za luty 2003 r. W uzasadnieniu tego postanowienia organ ten wskazał, że na podstawie art. 76 § 1 Ordynacji podatkowej nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, stąd nadwyżkę VAT-u wynikającą z deklaracji VAT-7 za luty 2003 r. urząd ten zaliczył na zaległość w tym podatku za luty 2001 r.
We wniesionym zażaleniu na to postanowienie syndyk skarżącego domagał się uchylenia tegoż postanowienia jako wydanego z naruszeniem prawa oraz podniósł, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24.10.1934 r. - Prawo upadłościowe (Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) z chwilą ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy wszelkie wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości podlegają zgłoszeniu w trybie art. 150 prawa upadłościowego do masy upadłości i podlegają zaspokojeniu wg zasad określonych w art. 204 tego prawa. W wyniku wydania zaskarżonego postanowienia dochodzi do zaspokojenia przez Urząd Skarbowy podatków należnych mu od upadłego z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami, co zdaniem żalącego się niezgodne jest z prawem i dokonane z pokrzywdzeniem innych wierzycieli.