Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 listopada 2005 r., sygn. II SA/Op 320/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - (spr.) sędzia WSA Ewa Janowska Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Hadała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2005 r. sprawy ze skargi D. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego i celowego specjalnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 3 stycznia 2005r. D. A. zwrócił się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w O. z wnioskiem o przyznanie zasiłku celowego specjalnego z przeznaczeniem na dojazdy do miejsca wydawania posiłków przyznanych mu oraz jego córce D. A.

Decyzją z dnia [...], nr [...], Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w O. działając na podstawie art. 2 ust. 1, art. 8 ust. 1 pkt 2, art. 39, art. 41 ust. 1 i art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. nr 64, poz. 593 z późn. zm.) odmówił przyznania zasiłku celowego i specjalnego zasiłku celowego przeznaczonego na pokrycie kosztów przejazdu na obiady do Domu Dziennego Pobytu [...] lub do Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr [...] w O.

W uzasadnieniu podano, iż z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że dochód rodziny wnioskodawcy przekracza kryterium dochodowe ustalone w ustawie o pomocy społecznej i stąd też niemożliwym jest przyznanie pomocy w formie zasiłku celowego. Podnosił także organ w uzasadnieniu, że art. 41 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej przewiduje możliwość przyznania osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, specjalnego zasiłku celowego. W związku z powyższym wskazywał organ, iż z uwagi na podpisanie w dniu 15 lutego 2005r. kontraktu socjalnego i wynikającymi z niego ustaleniami, że posiłki będą dowożone do Szkoły Podstawowej Nr [...] w O. - G., która to szkoła mieści się niedaleko miejsca zamieszkania strony oraz treść art. 3 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej, żądanie wnioskodawcy nie mieści się w możliwościach pomocy społecznej, ani też nie odpowiada jej celom. Dodatkowo akcentował organ, że rodzina D. A. jest objęta pomocą Ośrodka w formie posiłków oraz specjalnego zasiłku celowego z przeznaczeniem na dofinansowanie przygotowywania obiadów w domu w okresie, gdy stołówka szkolna jest zamknięta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00