Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 listopada 2005 r., sygn. II SA/Łd 853/05

 

Dnia 16 listopada 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA: Ewa Markiewicz, Sędziowie Sędzia NSA: Anna Stępień, Sędzia WSA: Sławomir Wojciechowski (spr.), Protokolant Referendarz sądowy Magdalena Sieniuć, po rozpoznaniu w dniu 2 listopada 2005 roku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółka Akcyjna w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zgłoszenia zanieczyszczenia gleby - oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r o wprowadzeniu ustawy- Prawo ochrony środowiska , ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz.U. Nr 100, poz. 1085 ze zm.) Starosta [...] odrzucił zgłoszenie złożone przez A S.A. dotyczące zanieczyszczenia ziemi na terenie stacji paliw położonej w miejscowości L. przy ul. A, na działkach oznaczonych numerami ewidencyjnymi 37/6,37/7,38/6 i 38/7.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że w dniu 2 lipca 2004 r. wpłynęło zgłoszenie dotyczące zanieczyszczenia powierzchni ziemi na terenie powyżej opisanej stacji paliw. Zdaniem organu w przedmiotowej sprawie zachodzą przesłanki do odrzucenia zgłoszenia z uwagi na naruszenie wymogów ustawowych tj. nie udowodnienie, iż sprawcą zanieczyszczenia ziemi był inny podmiot niż władający powierzchnią ziemi w dniu wejścia w życie ustawy z 27 lipca 2001 r., a także nie przedstawienie wyników badań potwierdzających fakt zanieczyszczenia ziemi lub gleby w odniesieniu do obowiązujących standardów jakości gleby i ziemi.

Na podstawie przedłożonych dokumentów organ uznał też, iż dokonujący zgłoszenia A S.A. jest sukcesorem generalnym B S.A., zgodnie z art. 465 § 3 Kodeksu handlowego w zakresie praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym jak i publicznoprawnym (w tym wynikających z przepisów o ochronie środowiska). Tak więc odpowiada on za skutki zanieczyszczenia środowiska dokonane przez A S.A. na podstawie art. 7 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 ze zm.), w związku z art. 322 - 327 tejże ustawy, zgodnie z którymi do odpowiedzialności za szkody spowodowane oddziaływaniem na środowisko stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Nie można przy tym zgodzić się z poglądem zgłaszającego, że art. 465 § 3 Kodeksu handlowego dotyczy wyłącznie sukcesji praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym. Reguluje on bowiem kwestię sukcesji o charakterze generalnym, z tym, że dotyczy ona w takim samym stopniu praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym, jak i publicznoprawnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00