Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 listopada 2005 r., sygn. II SA/Go 341/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Fornalik, Sędziowie Asesor WSA Joanna Brzezińska (spr.), Asesor WSA Anna Juszczyk - Wiśniewska, Protokolant Anna Paprocka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 listopada 2005 r. sprawy ze skargi A. i L.C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie usunięcia drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz A. i L. małżonków C. solidarnie kwotę 455 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt pięć złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. nr [...] Wójt Gminy, na podstawie przepisu art. 83 ust. l i art. 86 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu wniosku K. i J.S. z dnia [...] marca 2004 r. (data prezentaty), zezwolił na wycięcie bez naliczenia opat świerku o obwodzie 130 cm, rosnącego na działce zabudowanej oznaczonej nr [...] w konturze użytków B oraz odmówił wydania zezwolenia na wycinkę świerku o obwodzie 100 cm rosnącego na działce oznaczonej nr [...] w konturze użytków Bp.

W uzasadnieniu wskazano, iż mimo pierwotnych ustaleń dotyczących dobrego stanu drzew, o których wycinkę wnioskowano, na podstawie ponownych oględzin drzew oraz opinii biegłego przedstawionej przez wnioskodawczynię ustalono, że z uwagi na zagrożenie pokrycia dachowego oraz mieszkańców zajmujących lokal na poddaszu użytkowym, zasadnym jest usunięcie świerku rosnącego przy budynku mieszkalnym.

Odwołanie od powyższej decyzji wnieśli A. i L. małżonkowie C. zarzucając jej naruszenie przepisu art. 83 ust. l ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w związku z przepisami art. 199 i 201 kodeksu cywilnego poprzez uwzględnienie wniosku pomimo braku zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości oraz naruszenie art. 84 § l Kpa poprzez dopuszczenie w charakterze dowodu opinii biegłego dokumentu przedstawionego przez jedną ze stron. Ww. podnieśli, że są przeciwni wycince drzewa, oraz że zgodę na wycinkę wnioskodawcy powinni uzyskać na drodze sądowej, gdyż przekracza to zakres zwykłego zarządu nieruchomością wspólną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00