Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 listopada 2005 r., sygn. III SA/Gd 23/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Sędzia WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka, Protokolant Hanna Tarnawska, po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 28 listopada 2003 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Gd 23/04

U z a s a d n i e n i e

Decyzją z dnia 7 stycznia 1998 r. Dyrektor Urzędu Celnego uchylił decyzję zawartą w JDA SAD z dnia 21 listopada 1996 r. i m. in. ponownie ustalił wartość celną śruty sojowej importowanej przez stronę skarżącą J. K. i K. P. - "A" Spółka cywilna w B. Stało się tak po wznowieniu postępowania na skutek ujawnienia faktury wystawionej przez niemiecką firmę "B" (dalej nazywana "B") za usługi polegające na zbieraniu dokumentacji, koordynowaniu realizacji kontraktu, koordynowaniu załadunku, koordynowaniu współpracy pomiędzy firmami "C" i "D", przekazywaniu pełnej dokumentacji agencji celnej oraz za koszty użytkowania telefonu faxu i koszty tłumaczeń. Organ celny wskazał na zasadę zwiększenia wartości celnej towarów o koszty ww. prowizji opłat brokerskich i opłat związanych z transportem towaru do granicy.

Prezes Głównego Urzędu Ceł decyzją z dnia 29 lutego 2000 r. uchylił w części decyzję organu pierwszej instancji, obniżając wartość celną i statystyczną towaru z uwagi na błędne przyjęcie równowartości kursów DEM i USD.

Podstawę orzeczenia stanowił art. 26 ust. 1 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 lit.a i pkt 5 Prawa celnego. Upoważnienie do włączenia do wartości celnej towaru ww. kosztów prowizji i pośrednictwa daje Artykuł 8 pkt 1 lit. "a" ppkt "i" Porozumienia w sprawie stosowania artykułu VII Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu z 1994 r. Porozumienie to weszło w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej dnia 1 lipca 1995 r. (opublikowane w załączniku do Dz. U. z 1995 r., Nr 98, poz. 483).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00