Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 listopada 2005 r., sygn. I SA/Gd 489/04
Oświadczenie składane przez podatnika w zeznaniu podatkowym to oświadczenie wiedzy a nie woli, co wyklucza złożenie tego oświadczenia przez pełnomocnika. Przepis art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 2000 nr 54 poz. 654 ze zm./ stanowi, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru. Żaden przepis tej ustawy nie dopuszcza złożenia /a zatem i podpisania/ zeznania przez inną osobę niż podatnik
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi ABA Polska Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 23 czerwca 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy oprocentowania nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Naczelnik P. Urzędu Skarbowego w G. decyzją z dnia 5 marca 2004 r. odmówił ABA Polska Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. oprocentowania nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 r. z uwagi na jej zwrot w ustawowym terminie liczonym od złożenia przez spółkę prawidłowo podpisanego zeznania CIT-8.
Dyrektor Izby Skarbowej w G. decyzją z dnia 23 czerwca 2004 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu wskazano, że Spółka w dniu 31 marca 2003 r. złożyła zeznanie wstępne CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu /poniesionej straty/ przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych za 2002 r., podpisane przez Pawła B. Organ pierwszoinstancyjny trzykrotnie wzywał Spółkę do wypełnienia zeznania zgodnie z wymogami, tj. do podpisania go przez osoby upoważnione zgodnie z obowiązującymi przepisami lub statutem do zarządzania Spółką.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right