Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 padziernika 2005 r., sygn. I SA/Wr 795/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Semiczek Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca) Protokolant Edyta Luniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2005 r. sprawy ze skargi A spółka cywilna - R. M., M. M., U. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2001 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...], nr [...], II. orzeka, że decyzje wymienione w pkt I nie podlegają wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz R. M., M. M. i U. M. solidarnie kwotę 801,70 (osiemset jeden i 70/100) zł - tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej we W. określił spółce cywilnej A w L. w osobach R. M., M. M. i U.M. - zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2001 r., a także dokonał za te miesiące sankcyjnego wymiaru podatku.
W toku postępowania organ kontroli skarbowej ustalił, że podejmując od dnia [...] wykonywanie działalności gospodarczej spółka złożyła wobec Urzędu Skarbowego w L. oświadczenie o wyborze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Stwierdził dalej organ, że działalność spółki kontynuowana w latach następnych, polegała na udzielaniu osobom fizycznym pożyczek pod zastaw rzeczy w zamian za umówiona prowizję, stanowiącą wartość spłacanych następnie przez pożyczkobiorcę odsetek. Według organu skarbowego działalność lombardów zaliczana jest do grupowania 65-67 Klasyfikacji Wyrobów i Usług, obejmującego usługi pośrednictwa finansowego, a to z kolei powoduje, że spółka zaliczona jest do podmiotów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W odniesieniu do takich podatników, dla potrzeb określenia przesłanek korzystania ze zwolnienia podmiotowego, należy uwzględnić 30-krotność kwoty prowizji, tak jak to wynika z art. 14 ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy podatkowej. Na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ustalono, że prowizja od udzielonych pożyczek pod zastaw wyniosła w okresie od [...] do dnia [...] - [...], zaś w 1999 r. - [...]. Uwzględniając 30-krotność prowizji, stwierdził organ, że uprawniający do zwolnienia limit sprzedaży usług przekroczony został w dniu [...], zaś nadwyżka ponad sprzedaż zwolnioną wyniosła w lipcu [...], co oznaczało, że opodatkowaniu podlegała wskazana kwota nadwyżki, jak również prowizja uzyskiwana w następnych okresach rozliczeniowych, w tym w poszczególnych miesiącach 2001 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił zatem zobowiązania podatkowe za miesiące od stycznia do grudnia 2001 r., przyjmując za podstawę wartość prowizji pomniejszonej o kwotę należnego podatku od towarów i usług, a także na podstawie art. 27 ust. 8 pkt 2 ustalił dodatkowe zobowiązania podatkowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right