Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 padziernika 2005 r., sygn. I SA/Wr 1771/03
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA - Zbigniew Łoboda Sędziowie: Sędzia WSA - Maria Tkacz - Rutkowska Asesor WSA - Dagmara Dominik (sprawozdawca) Protokolant: Aleksandra Madej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 września 2005 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A sp. z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 1999 r. I) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Urzędu Skarbowego W. - Ś. z dnia [...] nr [...]; II) orzeka, ze decyzje wymienione w pkcie I) nie podlegają wykonaniu.
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Urzędu Skarbowego W.- Ś. z dnia [...] nr [...] określającą za lipiec 1999 r. kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług w wysokości [...], brak nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy podatnika oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług w wysokości [...].
Spółka wykazała w deklaracji VAT-7 za lipiec 1999 r. sprzedaż traktowaną jako eksport usług, opodatkowaną stawką 0 % w wysokości [...] udokumentowaną fakturami:
1/ nr [...] z dnia [...] na kwotę [...] - [...] (wg kursu NBP tabela nr [...] z dnia [...] - [...]); zapłata [...].;
2/ nr [...] z dnia [...] na kwotę [...] DEM - [...] (wg kursu NBP tabela nr [...] z dnia [...] - [...]); zapłata [...].
3/ [...] z dnia [...] na kwotę [...] DEM - [...] (wg kursu NBP tabela nr [...] z dnia [...] - [...]); zapłata [...].
Faktury wystawione zostały dla B na podstawie umowy zlecenia zawartej w dniu [...].
Ustalono, że strona zawarła w dniu [...] umowę zlecenia ze zleceniodawcą firmą C (obecnie B), której przedmiotem było wykonanie projektu "low - level" oraz napisanie programów w celu wysterowania urządzeń wejścia i wyjścia terminala POS: drukarki termicznej, drukarki matrycowej, display (LCD), modemu (V24), klawiatury, czytnika kart magnetycznych, zegara czasu rzeczywistego RTC. Ustalono również, że współpraca z firmą B polegała na wykonaniu oprogramowania do naliczania podatków drogowych w Niemczech z tytułu korzystania z autostrad przez samochody ciężarowe, według czynności i zaleceń ustalonych przez zleceniodawcę oraz modernizowanie, uruchamianie i testowanie tego oprogramowania w Niemczech, zgodnie z wymaganiami zleceniodawcy. W celu wykonania umowy spółka zawarła umowy o dzieło z osobami fizycznymi. Prace będące przedmiotem zawartej umowy zlecenia wykonywane były częściowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w siedzibie spółki, testowanie wykonanego oprogramowania wykonywano w siedzibie spółki, wykorzystując do tego urządzenia, oprogramowanie oraz dokumentację oddaną do dyspozycji spółki przez zleceniodawcę. Komunikacja między stronami zawartej umowy oraz prezentacja poszczególnych wyników prac następowała za pośrednictwem poczty internetowej. Uruchomienie oprogramowania terminala ABBG oraz jego testowanie wykonano na terenie Niemiec w siedzibie zleceniodawcy.