Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 padziernika 2005 r., sygn. V SA/Wa 3807/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Ewa Jóźków, Sędzia NSA - Marzenna Zielińska, Sędzia NSA - Piotr Piszczek (spr.), Protokolant - Monika Włochińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 października 2005 r. sprawy ze skargi E.Polska Sp. z o.o. w M-G na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W z dnia [...] października 2004 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe I. Uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Organu I-wszej instancji. II. Stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku. III. Zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz E.Polska Sp. z o.o. w M.-G. 160 /sto sześćdziesiąt/ zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zgłoszeniem celnym SAD nr [...] z [...] września 2000 r. "E. Polska" Sp. z o.o. w M. - G. zgłosiła do odprawy celnej różne towary o wartości 5157,20 EUR, wynikającej z dołączonej do zgłoszenia celnego faktury. Dyrektor Urzędu Celnego w W. przyjął ww. zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 §1 i 2 ustawy Kodeks celny, co spowodowało z mocy prawa objęcie towaru procedurą dopuszczenia do obrotu i określenie kwoty wynikającej z długu celnego oraz zwolnienie towaru w celu wykorzystania go zgodnie z procedurę celną, którą został objęty.

Następnie, w wyniku kontroli przeprowadzonej w siedzibie firmy E.Polska Sp. z o.o. w ramach której kontrolujący ujawnili zawartą między "E." GmbH - N., a E.Polska Sp. z o.o. umowę na wyłączność z [...] stycznia 2000 r. (obowiązującą od dnia podpisania), aneks do ww. umowy zawarty [...] czerwca 2000 r. oraz fakturę nr [...] z [...] grudnia 2000 r., ustalono, iż do wartości celnej towaru objętego przedmiotowym zgłoszeniem celnym nie doliczono opłat wynikających z powyższej umowy.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. postanowieniem nr [...] z [...] czerwca 2003 r., wszczął z urzędu postępowanie, w celu zbadania prawidłowości zgłoszenia celnego nr jw. w zakresie ustalenia wartości celnej importowanego towaru. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego decyzją nr [...] z [...] sierpnia 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. działając m.in. na podstawie art. 23 § 1 i § 9, art. 30 § 1 pkt 3 i pkt 5, art. 65 § 4 pkt 2 lit. a Kodeksu celnego, uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru, którą określił w skorygowanej (podwyższonej) wysokości, ustalonej przez doliczenie do deklarowanej wartości celnej rozbitej proporcjonalnej, do dostawy zgłoszonej [...] września 2000 r., części opłaty z tytułu importu tego rodzaju towarów, uiszczonej eksporterowi przez importera w kwocie 86.053,69 DEM, ponad pierwotnie fakturowane ceny, wynikające z rachunków eksportera przedstawionych przy zgłoszeniach celnych. Dokonując podwyższenia wartości celnej o proporcjonalną część kwoty wynikającej z faktury nr [...] z [...] grudnia 2000 r., organ I instancji uznał ją za opłatę licencyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00