Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 padziernika 2005 r., sygn. VI SA/Wa 860/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia (spraw.) Sędziowie : WSA Małgorzata Grzelak Protokolant po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2005 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] grudnia 2004 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia patentu na wynalazek oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2004r. Nr [...] Urząd Patentowy RP unieważnił patent nr [...] na objęty nim wynalazek pn. "Sposób wytwarzania znaków i piktogramów fotoluminescencyjnych" - udzielony panu A. B. (skarżącemu) z pierwszeństwem od dnia [...] października 1993r.

Jako podstawę prawną wskazał art. 10 ustawy z dnia 19 października 1972 r. o wynalazczości (Dz. U. z 1993 r. Nr 26, poz. 117 ze zm.) oraz art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej, zwanej p.w.p. (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117).

Podstawę faktyczną stanowiły następujące ustalenia:

Urząd Patentowy decyzją z dnia [...] listopada 1997 r. nr P. 300886 udzielił panu A. B. patent nr [...] na wynalazek pn. "Sposób wytwarzania znaków i piktogramów fotoluminescencyjnych" z pierwszeństwem od dnia [...] października 1993r. - według zastrzeżenia patentowego: "Sposób wytwarzania znaków i piktogramów fotoluminescencyjnych znamienny tym, że na powierzchnię podłoża nakłada się nie mniej niż jedną warstwę barwioną a następnie nanosi się na nią warstwę fotoluminescencyjną stanowiącą zestaw nośnika lepiszcza i pigmentu fotoluminescencyjnego połączonych ze sobą w stosunku ilościowym od 0,5:1,0 do 1,0: 0,5."

W świetle opisu patentowego zaletą wynalazku było obniżenie kosztów wykonywania znaków na potrzeby przeciwpożarowe, bezpieczeństwa pracy, informacyjnych, ewakuacyjnych czy drogowych przy zapewnieniu uzyskania wysokiej kontrastowości rysunku z podłożem, otrzymywanie efektu reliefowego (uwypuklającego efekty graficzne znaku na powierzchni znaku), a także możliwość tworzenia znaków na różnych podłożach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00