Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 padziernika 2005 r., sygn. V SA/Wa 2748/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Barbara Mleczko-Jabłońska (spr.), Sędzia WSA - Dorota Mydłowska, Asesor sądowy WSA - Michał Sowiński, Protokolant - Katarzyna Kotulińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2005 r. sprawy ze skargi [...] S.A. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz "[...]" S.A. w P. kwotę 100 (sto) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego; III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

W dniu [...] października 2000 r. [...] S.A. w [...] dokonała zgłoszenia celnego wg dokumentu SAD nr [...] do procedury dopuszczenia do obrotu towaru w postaci samochodów osobowych marki [...] sprowadzonych z H. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. kopie faktur handlowych wystawionych przez eksportera [...] S.A. z siedzibą w H, kopie faktur transportowych, kopie świadectw homologacji, deklarację wartości celnej (DWC).

W wyniku przeprowadzonego następnie postępowania celnego, Naczelnik Urzędu Celnego [...] w [...], decyzją z [...] lipca 2003 r. nr [...], uznał przedmiotowe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej oraz określił wartość celną w skorygowanej (podwyższonej) wysokości.

Uzasadniając decyzję, organ celny pierwszej instancji wskazał, iż w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w siedzibie [...] S.A., ujawniono zaksięgowane i opłacone faktury wystawione przez [...] i [...]. Na tej podstawie organ celny ustalił, iż do wartości celnej towaru nie doliczano kosztów związanych ze składowaniem samochodów po gradobiciu (składowanie i opłata recepcyjna, ocena stanu technicznego, wymiana akumulatorów, uzupełnienie paliwa, naprawa uszkodzeń po gradobiciu, zatrudnienie personelu do przemieszczania samochodów) oraz kosztów przygotowania samochodów do transportu morskiego, przy warunkach dostawy FOB B. Organ celny podniósł, iż powyższe koszty winny być zadeklarowane przez importera przy dokonywaniu zgłoszenia celnego, co wynika z Incoterms 2000, w związku z czym podwyższenie wartości celnej było uzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00