Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 padziernika 2005 r., sygn. V SA/Wa 80/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Irena Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Asesor WSA - Michał Sowiński, Protokolant - Tomasz Zawiślak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2005 r. sprawy ze skargi N. P. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia (...) października 2004 r. Nr (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe Oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu (...) sierpnia 2001 r. N.P. Sp. z o.o. dokonała zgłoszenia celnego nr (...) , wnioskując o objęcie towaru w postaci leków procedurą dopuszczenia do obrotu.

Dyrektor Urzędu Celnego w W. przyjął zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 §1 i §2 Kodeksu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur handlowych wystawionych przez eksportera - N.P. AG z siedzibą w S..

W wyniku kontroli postimportowej przeprowadzonej w siedzibie skarżącej Spółki ujawniono m.in.: Umowę Dystrybucji i Dostaw z (...) kwietnia 2001 r., zawartą pomiędzy eksporterem farmaceutyków - N.P.AG z siedzibą w S. a importerem - N.P. Spółką z o.o. z siedzibą w W. wraz z listą produktów i cen (stanowiącą załącznik A umowy) i planem zakupów (stanowiącym załącznik B umowy). Zgodnie z postanowieniami tego kontraktu zaczął on obowiązywać strony z datą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2001 r. (pkt 10 kontraktu). W toku kontroli ujawniono również notę kredytową z (...) września 2001 r. nr (...) , wystawioną przez eksportera - N.P.AG, obejmującą okres 2 lipca 2001 r. do 20 września 2001 r. i opiewającą na kwotę 11.534.497 CHF a wyliczoną od kwoty 38.448.322,66 CHF, jako 30% rabat (karta 207 wspólnych akt administracyjnych).

Z postanowień w/w umowy wynikało, iż skarżąca (nabywca) będzie upoważniona do otrzymania od eksportera (dostawcy) rabatu w wysokości 30% wartości netto produktów, jeżeli wartość zakupionych w danym okresie produktów przekroczy wartość zakupów ustaloną w rocznym planie zakupów dla tego okresu (stanowiącym załącznik B umowy). Ponadto, w umowie postanowiono, iż w wypadku spełnienia kryteriów uzyskania rabatu, eksporter (dostawca) wystawi odpowiednią notę kredytową poświadczającą rabat udzielony za określony okres. W sprawie niniejszej notą tą była nota kredytowa opisana wyżej. Tak więc, realizując postanowienia umowy dystrybucji i dostaw, kontrahent zagraniczny wystawiał stronie polskiej - N.P. Spółka z o.o. - faktury handlowe dotyczące sprzedaży farmaceutyków, które spółka podczas dokonywania zgłoszenia celnego przedstawiała organowi celnemu, a następnie wystawiana była nota kredytowa. Nota ta uwzględniana była w rozliczeniach pomiędzy kontrolowaną spółką a kontrahentem zagranicznym, pomniejszając cenę sprowadzanych leków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00