Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 padziernika 2005 r., sygn. V SA/Wa 2618/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Małgorzata Dałkowska-Szary, Sędzia WSA - Irena Kudiura (spr.), Sędzia WSA - Mirosława Pindelska, Protokolant - Aneta Kosieradzka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2005 r. sprawy ze skargi [...] K. C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej w przedmiocie wymiaru opłaty manipulacyjnej dodatkowej; Oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia [...] -[...] , [...] -[...] lutego, [...] -[...] , [...] -[...] marca 2000 r. Dyrektor Urzędu Celnego w W. wymierzył opłaty manipulacyjne dodatkowe za wykonywanie czynności służbowych poza siedzibą urzędu celnego w Miejscu Uznanym [...] zlokalizowanym w W. k/B., w kwotach wymienionych w tych decyzjach - łącznie [...] zł.

W dniu 20 stycznia 2003 r. (data pism 2 grudnia 2002 r.) K. C. - prowadzący działalność jako Agencja Celna [...] złożył do Naczelnika Urzędu Celnego w P. wnioski, w trybie art. 2651 § 1 Kodeksu celnego, o uchylenie ww. decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w W. wymierzających opłaty manipulacyjne dodatkowe oraz o zwrot nienależnie pobranych opłat w sprawach będących przedmiotem rozpoznania w niniejszym postępowaniu.

Decyzjami z dnia [...] czerwca 2003 r. Naczelnik Urzędu [...] Celnego w W. (właściwy w sprawach) odmówił uchylenia ww. decyzji Dyrektora Urzędu Celnego wymierzających Stronie opłaty manipulacyjne dodatkowe za czynności służbowe wykonane na jej wniosek przez funkcjonariuszy celnych poza siedzibą urzędu celnego.

Orzekając na skutek odwołań strony, Dyrektor Izby Celnej w W., po połączeniu zaskarżonych spraw do łącznego rozpoznania i rozpatrzenia, decyzją nr [...] do [...] z dnia [...] lipca 2004 r. utrzymał w mocy decyzje organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wyjaśnił, iż stosownie do art. 246 § 2 Kodeksu celnego należności celne są zwracane, jeżeli w chwili uiszczenia kwota tych należności nie wynikała z obowiązujących przepisów lub gdy kwota ta została zarejestrowana niezgodnie z art. 229 § 3 Kodeksu celnego. Dyrektor Izby Celnej w W. wskazał, iż strona nie wykazała istnienia okoliczności faktycznych uzasadniających jej ważny interes w uchyleniu decyzji w trybie art. 2651 Kodeksu celnego. Badanie interesu publicznego i ważnego interesu strony nie może polegać na ocenie prawidłowości zastosowania przepisów prawa przy wydawaniu decyzji ostatecznej. Celem postępowania prowadzonego na podstawie art. 2651 Kodeksu celnego nie jest ponowne merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy, lecz dokonanie weryfikacji wydanej już decyzji ostatecznej wyłącznie na podstawie przesłanek w tym przepisie wymienionych. Ponadto wskazał, że Dyrektor Urzędu Celnego wymierzył opłatę manipulacyjną dodatkową na podstawie art. 275 § 4 pkt 5 Kodeksu celnego - t.j. na wniosek osoby zainteresowanej - za czynności wykonywanie czynności służbowych poza siedzibą lub czasem pracy urzędu celnego a w sprawie przesłanki te były spełnione. Same opłaty manipulacyjne dodatkowe wymierzane na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów, były wymierzane ( jeśli chodzi o ich wysokość) prawidłowo- przy uwzględnieniu faktu, że czynności przeprowadzane były poza siedzibą urzędu celnego co powoduje, że nie były one powiązane z konkretnym towarem a z kontrolą obrotu w miejscu uznanym. Okoliczność ta przesądzała o prawie wymierzania opłaty zgodnie ze stawką godzinową za każdą rozpoczętą godzinę pracy funkcjonariusza celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00