Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 października 2005 r., sygn. III SA/Wa 1245/05
1. Treść normy prawnej art. 16 ust. 1a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ nie pozwala na stwierdzenie, że podatnik zagraniczny, który na podstawie tego przepisu podlega opodatkowaniu w Polsce z tytułu sprzedaży na terytorium Polski usług turystycznych, świadczy te usługi w Polsce. Przepis ten przez określenie podstawy opodatkowania przy sprzedaży w Polsce przez pośrednika usług turystycznych, organizowanych przez podmiot zagraniczny niebędący w Polsce zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług rozkłada obciążenie podatkowe przy sprzedaży usług turystycznych w ten sposób, że cała wartość sprzedanej usługi wraz z prowizją pośrednika podlega opodatkowaniu u pośrednika, a zatem tego rodzaju sprzedaż rzeczywiście jest obciążona podatkiem tak jak usługi turystyczne sprzedawane i organizowane przez podatników polskich. Jednakże z samej tej regulacji nie da się wywieść stwierdzenia, że usługa zorganizowana przez podatnika zagranicznego, a sprzedana w Polsce przez jego pośrednika winna być uznana za świadczoną w Polsce.
2. Świadczone przez spółkę usługi były usługami turystyki wyjazdowej, za wykonanie których zgodnie z treścią znajdującej się w aktach sprawy, umowy pomiędzy skarżącą spółką a jej pośrednikiem, należności przekazywane były bezpośrednio skarżącej spółce.
W rozpoznawanej sprawie należało uznać, że skarżąca spółka /pośrednik/ wykonywała na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu i nie miał do niej zastosowania wyjątek określony w przepisie par. 2 pkt 3 lit. "l" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2001 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podatnikom /Dz.U. nr 67 poz. 690/. Skarżąca spółka wykonywała na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu co na podstawie par. 2 pkt 3 rozporządzenia wyłączało uprawnienie skarżącej do otrzymania zwrotu podatku.