Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 października 2005 r., sygn. V SA/Wa 1423/05

Artykuł 57 ust. 1 /w tym także pkt 1 i 5/ ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach /Dz.U. nr 128 poz. 1175 ze zm./ należy do kategorii przepisów dla organu wiążących, a to oznacza, że jeżeli ustalony stan faktyczny sprawy odpowiada treści przepisu - skutek jest określony w przepisie, a organ nie ma wyboru, co do treści rozstrzygnięcia. Tym większe znaczenie ma więc prawidłowe ustalenie stanu faktycznego oraz poprawne odczytanie treści przepisu, gdyż właściwa jego interpretacja jest punktem odniesienia i podstawowym warunkiem prawidłowego rozstrzygnięcia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Truong Thi T.-L. na decyzję Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców z dnia 31 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - uchyla zaskarżoną decyzję, (...); (...).

 

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2004 r. Truong Thi T.-L., obywatelka Wietnamu złożyła do Wojewody M. wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Powyższy wniosek Cudzoziemka uzasadniła faktem sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem posiadającym obywatelstwo polskie.

Decyzją (...) z dnia 08 października 2004 r. Wojewoda M. odmówił udzielenia Skarżącej wnioskowanego zezwolenia. Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ stwierdził, iż fakt nielegalnego pobytu na terenie Polski przesądza o niespełnieniu wymogów zawartych w art. 53 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach /Dz.U. nr 128 poz. 1175 ze zm./ i nieposzanowaniu obowiązującego w kraju obowiązku prawnego, co powoduje zgodnie z art. 57 ust. 1 i ust. 5 ww. ustawy odmowę udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Ponadto wyjaśniono, iż okoliczność powoływana przez Wnioskodawczynię, tj. sprawowanie opieki nad małoletnią córką, obywatelką polski, nie może nakładać na organ rozpatrujący sprawę obowiązku legalizacji pobytu Cudzoziemki, bowiem nie zawsze interes Cudzoziemca przesądzać może o rozstrzygnięciu na jego korzyść.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00