Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 padziernika 2005 r., sygn. I SA/Po 72/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Koś Sędziowie NSA Maria Lorych-Olszanowska WSA Maria Kwiecińska (spr) Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu w dniu 19 października 2005 r. sprawy ze skargi R. H. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego R. H. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ M. Kwiecińska /-/ B. Koś /-/ M. Lorych-Olszanowska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Izba Celna utrzymała w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji (decyzję Urzędu Celnego z dnia [...] Nr [...]) w sprawie uznania zgłoszenia celnego zawartego w SAD Nr [...] z dnia [...].09.2002 r. za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości towaru i naliczenia długu celnego oraz określenia wartości celnej samochodu ciężarowego marki Fiat Ducato, rok produkcji [...], o pojemności silnika 2800 cm3 na kwotę 29.098 zł.

W uzasadnieniu decyzji z dnia [...] organ I instancji wskazał, że w dniu [...].09.2002 r. zostało przyjęte zgłoszenie celne, w którym zgłaszający wnioskował o objęcie przedstawionego towaru - samochodu ciężarowego marki Fiat Ducato procedurą dopuszczenia do obrotu, określając wartość celną na kwotę 17.473 PLN, zgodnie z rachunkiem wystawionym przez sprzedawcę Nr [...] z dnia [...].09.2002 r.

Organ celny podjął procedurę weryfikacji zgłoszenia celnego i na podstawie dokonanej rewizji towaru, stwierdził że wartość transakcyjna pojazdu określona w przedstawionym rachunku nie odzwierciedla rzeczywistej wartości towaru.

Konsekwencją zakwestionowania wartości celnej stała się konieczność ustalenia jej według jednej z metod wskazanych kolejno w art. 25 - 29 Kodeksu celnego. Wskazane w tych artykułach metody, mają jedynie - zdaniem organu I instancji - pomocnicze zastosowanie, trudno bowiem znaleźć samochody, które byłyby identyczne bądź podobne ze względu na stopień zużycia i okres eksploatacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00