Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 24 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Op 94/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie: sędzia NSA Roman Ciąglewicz sędzia WSA Ewa Janowska - spr. Protokolant: st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2005 r. sprawy ze skargi M. R. na decyzję Starosty [...] z dnia [...], nr [...] w przedmiocie spółki wodnej 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającego postanowienia Gminnej Spółki Wodnej w L. z dnia [...], nr [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Starosty [...] na rzecz M. R. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Postanowieniem Gminnej Spółki Wodnej w L. nr [...] z dnia [...] wydanym w trakcie prowadzenia egzekucji administracyjnej odrzucono zarzuty M. R. dotyczące nieistnienia obowiązku wnoszenia składki melioracyjnej udziałowej za lata 2001- 2003. Jako podstawę prawną wydanej decyzji wskazano art. 123 KPA.

W uzasadnieniu postanowienia wyjaśniono, że obowiązek wnoszenia składek i ponoszenia na rzecz spółki wodnej innych, określonych w statucie świadczeń niezbędnych do wykonywania zadań spółki wodnej, wynika z art. 170 ust. 1 ustawy z dnia 18.07.2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115 poz. 1229 ze zm.). Wyjaśniono jednocześnie, że Gminna Spółka Wodna w L. powstała w 1977 r. w oparciu o obowiązującą wówczas ustawę Prawo wodne z 1974 r. i swym zasięgiem obejmowała grunty rolników na terenie dwudziestu wsi gminy [...]. W momencie tworzenia spółki nie były wymagane deklaracje imienne rolników, a o przystąpieniu do Spółki zadecydowały uchwały zebrań wiejskich poszczególnych wsi. Obowiązki członków spółki wodnej określał statut uchwalony dnia 14.04.1977 r. Organ wywodził, że obecnie obowiązująca ustawa z 18.07.001 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.) w art. 165 ust. 2 pkt 7 stanowi, iż następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki. Ponieważ poprzedni właściciel gospodarstwa rolnego był członkiem spółki wodnej, więc również M. R. jako jego następca prawny jest członkiem Gminnej Spółki Wodnej w L. W rezultacie miał obowiązek zapłaty naliczonych składek udziałowych melioracyjnych, tym bardziej że Gminna Spółka Wodna wykonała na gruntach wsi [...] konserwacje urządzeń melioracyjnych w latach 2001 - 2003 w ilości 15.975 mb rowów melioracyjnych udrażniając jednocześnie 60 wylotów drenarskich. Zatem, w ocenie organu, zgłoszony przez M. R. zarzut jest bezpodstawny i podlega oddaleniu, bowiem wysokość ustalonych składek udziałowych była zgodna z podjętymi w latach 2001 - 2003 uchwałami Walnego Zgromadzenia Gminnej Spółki Wodnej w L. i zatwierdzonymi przez Starostę [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00